Vydáno: 19. 8. 2016  /   Aktualizováno: 19. 8. 2016
Blogy
9 věcí, které jsme nevěděli…o balerínkách
Jsou sexy, pohodlné a hodí se k jakémukoliv outfitu. Kdo jako první v balerínkách sklízel úspěch?
Čtěte více: historie, boty, balerínky

1. V začátcích baletu nosily tanečnice boty s těžkými přezkami, proto se musela  jejich nepohodlná obuv změnit. To nastalo až v roce 1832, kdy vznikly první baletní střevíčky – saténové, s koženou podrážkou, našitou po stranách. Později ale vznikla specializovanější obuv pro tanec na špičce. Byla v tělové barvě, aby vyvolávala dojem nepřerušených linií těla a jejím dodavatelem a budoucím výrobcem se stal Salvatore Capezio.
2. To, že můžou být balerínky pohodlné a zároveň vypadají šik, si uvědomila i módní návrhářka Claire McCardell, která svoji kolekci oblečení na rok 1943 doplnila právě o Capeziovy střevíčky. U tvůrce si ovšem vyžádala, aby boty vyladil o pevnou podrážku – a nová městská obuv byla na světě!
3. V roce 1947 požádal Roland Petit,  francouzský baletní tanečník a choreograf,  svou matku Rose Repetto, aby mu ušila pohodlné boty do práce. Ji napadlo střevíčky „sešít a obrátit“ – taneční obuv tedy prošila pod podrážkou a potom ji obrátila naruby. Výsledkem byl téměř neviditelný spoj mezi podrážkou a svrškem a ještě větší pohodlí. Rose nato rozjela výrobu balerínek ve velkém!
4. „Chci, aby byly rudé, lakované a s podpatkem!“ vymínila si u Rose Repetto herečka Brigitte Bardot. Vznikly tak balerínky s názvem Cendrillon (Popelka), ve kterých se hvězda 60. let objevila ve filmu „… a  Bůh stvořil ženu“. A Když tehdejší sexbombu v těchto botách uviděla spisovatelka Simone de Beauvoir, prohlásila: „Balerínky jsou nejkrásnějším příkladem osvobození ženy v poválečné Francii!“ Značka Repetto se navíc stala ikonou mainstreamové módy pro tisíce nejen mladých žen, ale i mužů. Třeba zpěvák Serge Gainsbourg vůbec nevycházel v jiných botách než v pánské variantě od téhle firmy.
5. Italský módní návrhář Salvatore Ferragamo navrhl pro Audrey Hepburn balerínky „s pásky“. Ta se v nich ukázala nejen ve filmu Prázdniny v Římě (z roku 1953), ale nosila je v soukromí. 
6. Koncem 60. let sláva balerínek opadla, aby ji o dvacet roků později vzkřísila princezna Diana. „Nechal jsem se inspirovat fotkou, na níž nastupovala do letadla. Měla na sobě úzké kalhoty a blejzr. Někdo by řekl, že k takovému úboru by se více hodily boty v mužském stylu, jenže její baleríny byly fenomenální,“ prozradil roku 1991 návrhář obuvi Franco Fieramosca, když představoval vlastní kolekci balerín.
7. V roce 1989 založila britská návrhářka bot Jane Winkworth značku French Sole. Ta dodnes vyrábí stylové balerínky v 500 různých kombinacích barev, materiálů a stylů. Jejich ikonické modely „Low-cut“ a „Henrietta“ miluje třeba Kate Moss, Madonna, Naomi Watts, Olivia Palermo nebo Sienna Miller.
8. Pro herečku Sarah Jessiku Parker jsou balerínky nejpohodlnější, a tak je nazouvá na procházky se svými dětmi. Zato zpěvačka a bývalá modelka Carla Bruni Sarkozy má prozaičtější důvod – její manžel, bývalý francouzský prezident, je o celých 10 centimetrů menší než ona, a v balerínkách nehrozí, že by se rozdíl ještě navýšil.
9. Ines de la Fressange, francouzská módní ikona a autorka knihy Se šarmem Pařížanky, hlásá: „Balerínky se hodí pro každou příležitost. Zlaté na den a černé sametové na večer budou vždy elegantní volbou. S kalhotami i šaty – jde k nim všechno! Kdybyste si musela vybrat jenom jeden typ obuvi, měly by to být právě balerínky.“

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vad...(Pokračování...)
Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyš...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Křehké, pudrově jemné oblázky, na kterých si pochutnávaly slavné královny, už možná ulovily i vaše chuťové buňky. Kde přesně se vzaly...
Už dvě tisíciletí platí za spolehlivé afrodiziakum. Navíc dokáže zklidnit pocuchané nervy a vykouzlit radost ze života!
Namočit hřívu, nanést přípravek, napěnit, promasírovat vlasovou pokožku a opláchnout. Je tohle ale vše, co byste pro správnou očistu...
V minulosti odlišovala šlechtu od běžných lidí, teď zdobí vaše prádlo a okouzluje na přehlídkových molech.
Jejich cena se pohybuje v řádech milionů, a přitom jde o nejběžnější přírodní látku vůbec! Proč jsou tedy diamanty tak zatraceně...
Sexy krajkové, vykrojené, vysoké nebo pohodlné bavlněné. Taky ráda vybíráte kalhotky podle nálady? Proč bylo tohle ale ještě v nedávné...
Tahle mléčná lahoda z kelímku umí rychle zahnat hlad, zklidnit zažívání nebo osvěžit. Kdo si blahodárný jogurt umíchal a proč byl...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná