Vydáno: 22. 12. 2016  /   Aktualizováno: 1. 1. 2017
Blogy
Když máte náladového muže
V jednu chvíli je usměvavý, ale vzápětí z jeho očí šlehají blesky – a vy se jen ptáte, proč?
Čtěte více: vztahy, láska, náladový muž

Představte si následující scénu: Sedíte s partnerem v restauraci, chutná vám, hezky si povídáte a oba sršíte dobrou náladou. Jenže pak se na vás začne mračit, podrážděně odsekává, načež odsune talíř s nedojedeným jídlem a prohlásí, že chce jet okamžitě domů. Nechápete. Urazila jste ho něčím? Našel v jídle cizí vlas? Nesedl mu číšník? V taxíku z přítele marně dolujete, co ho rozhodilo. „Prostě nemám náladu,“ odbude vás. Jste naštvaná, že vám pokazil večer. Spát jdete rozhádaní, aniž byste tušila proč. A ranní scénář? Dostanete od něj polibek, snídani do postele a jako bonus omluvu, že neví, co to do něj večer vjelo. Prý si vzpomněl na jeden problém v práci a viděl rudě. Podobné výkyvy nálad zažívá ve vztahu i devětadvacetiletá Dominika. „Nikdy nevím, jestli mě po příchodu uvítá sluníčko, nebo bručoun. Jestli mu vůbec můžu navrhnout, abychom šli na večírek, nebo mám radši mlčet…“ Taky byste uvítala, kdyby byl milý trochu vyrovnanější? Zjistěte, proč je váš muž takový a co můžete udělat, abyste bez ohledu na jeho náladu vy sama zůstala v pohodě.

Je to jeho mazaná taktika?
Náladoví lidé mají proti kliďasům vlastně štěstí. Líp se dokážou přizpůsobit aktuální situaci, zjistili vědci z londýnské University College a jsou navíc přesvědčeni, že euforie umožňuje lidem v příznivých časech rychle jednat a víc riskovat. Když má zase člověk náladu pod bodem mrazu, neplýtvá zbytečně silami. Tohle vám nejspíš dává smysl, proč ale zrovna z vašeho partnera tryskají emoce jako z prasklého hydrantu? „Náladovost je částečně podmíněná temperamentem, se kterým se člověk rodí,“ odpovídá psycholožka Alex Hrouzková z pražské poradny My Life Studio (mylifestudio.cz). „Je to tendence člověka reagovat na situace určitým způsobem, typický příklad je cholerik, který má sklon vybuchovat, když se cítí nespokojený. Vliv má ale i výchova a životní zkušenosti.“ Někdy platí, že lidé, kteří podléhají bouřlivým změnám rozpoložení, snadno dosahují svého a toho rádi využívají. „Pokud mu opakovaně vycházelo, že když se zakabonil, okolí k němu bylo vstřícnější a snažilo se ho potěšit, bude tuto strategii používat tak dlouho, dokud mu bude fungovat,“ vyjmenovává odbornice. Jestliže máte podezření, že přesně tohle je případ vašeho drahého, zkuste přestat hrát podle něj. Až příště nasadí masku chudinky, odolejte pokušení litovat ho a vycházet mu vstříc. Místo toho řekněte: „Až se ti trochu zlepší nálada, můžeme si o tom promluvit.“

Kouzlo rozháraných mužů
„Petrova nevypočitatelnost mě zezačátku vlastně i bavila,“ svěřuje se třicetiletá Marta. „Vždycky jsem dokázala vycítit jeho aktuální rozpoložení a podle toho jsem s ním taky jednala. On si přitom chválil, že jsem první žena, se kterou je dokonale sladěný.“ Trpělivost ovšem ženě došla, když s přítelem sháněli nový podnájem. „Na prohlídce byl z bytu nadšený, a tak jsme řekli, že nabídku bereme. Když ho ale večer popadla špatná nálada, začal mi najednou tvrdit, že se vlastně stěhovat nechce. Ráno jsem zavolala do realitky a byt odmítla. To jsem ale netušila, že odpoledne zase přijde domů v radostném rozpoložení a oznámí že se na stěhování těší…“ Podle psychologů si náladoví lidé k sobě často hledají klidné a trpělivé partnery, kteří jejich rozkolísanost unesou. Taky mu pomáháte vycházet s okolím, fungujete jako hromosvod jeho nálady… Proč to ale snášíte? „Mnohdy proto, že jste na nevyrovnané chování byla zvyklá od rodičů, takže vám možná nepřipadá nijak zvláštní,“ vysvětluje Alex Hrouzková. Některé ženy jsou dokonce přesvědčené, že by se s předvídatelným mužem nudily. Ale vaše skutečné pocity? Zeptejte se sama sebe: „Jak moc mi to vadí? Jsem s ním celkově spokojená?“ Vztah by měl naplňovat vaše potřeby, ne vás vysávat. „Kliďasové však mohou mít z náladového partnera i zisk – někdy jim pomáhá se prosazovat a mohou se od něj učit, že lze nespokojenost projevit i navenek,“ dodává odbornice na vztahy.

Proč se tak změnil?
V době vašeho seznámení byl vyrovnaný, až postupem času se změnil v uzlík nervů? Možná ho něco trápí, vyčerpává, stresuje. Dlouhodobá únava nebo psychický tlak totiž mohou snížit práh tolerance: člověka najednou rozčílí nebo rozesmutní drobnost, nad kterou by dřív mávl rukou. Zkuste muže přimět ke svěřování, zároveň si dejte pozor, aby nezískal dojem, že na něj tlačíte. Místo „V poslední době se s tebou nedá vydržet – co se děje?“ v klidu prohoďte: „Dělám si o tebe starosti. Je všechno O. K.?“ Připadá vám, že jeho kolísání mezi euforií a smutkem zachází do extrémů? I vaši přátelé si všimli, že s ním něco není v pořádku? Na vině může být psychické onemocnění jménem bipolární porucha anebo také špatná funkce štítné žlázy, která mu rozhodila hladiny hormonů. Tuhle zkušenost má sedmadvacetiletá Tereza: „Luboš dostával záchvaty vzteku kvůli sousedům seshora: vadilo mu, že slyší jejich psa, pračku, dupání dětí. Mlátil smetákem do stropu a řval, že je všechny zabije! Šel z něj strach. Jindy zase upadal do sebelítosti a třeba se rozbrečel proto, že když jsme dorazili domů, naše fena přivítala jenom mě a jeho si nevšímala. Byl tak divný, že jsem dokonce uvažovala o rozchodu. Současně se potýkal s únavou, a když to řešil s lékaři, odhalili u něj špatnou funkci štítné žlázy. Bere léky a od té doby je to zase ten pohodář, kterého jsem si vzala.“ Ovšem pozor – jestli byl dřív pohodář, ale v poslední době se chová nevypočitatelně, může to také jednoduše signalizovat, že se vedle vás začíná cítit jako v pasti. Vodítko: Všímejte si, jestli mění nálady také při jednání s ostatními lidmi. Pokud ano, příčina jeho rozkolísanosti nevězí ve vašem vztahu.

Myslete na sebe
Soužití s proměnlivým mužem je každopádně náročnější než s kliďasem. Vy ovšem myslete především na svoje blaho. „Je potřeba naučit se nebýt ovládána náladami partnera, čerpat ze svých vnitřních zdrojů klidu, harmonie, energie a pohody,“ zmiňuje psycholožka. „Snažte se rozumět svým emocím a nenechte sebou manipulovat.“ V praxi to znamená, že byste neměla být smutná nebo veselá jen proto, že se tak momentálně cítí váš partner. Když třeba vyrážíte na hory a vy se těšíte, zatímco drahý začne prohlašovat, že se mu nikam nechce, neměňte své plány a postoje jen kvůli němu. Místo abyste pořád uvažovala: „Jakou má asi náladu?“, často se sama sebe ptejte: „Jak je mně? Co chci já?“ Svoji emoci pojmenujte a držte se jí. „Tento přístup vyžaduje práci s vlastními myšlenkami, lásku k sobě a určitou míru sebevědomí,“ upozorňuje Cosmo expertka. „Tomu všemu můžete porozumět prostřednictvím psychoterapie, ale mnohým lidem pomáhá i třeba meditace, nácvik mindfulness (prožívání přítomného okamžiku) nebo jóga.“ Potřebujete si všímat hlavně sama sebe a láskyplně o sebe pečovat.

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vad...(Pokračování...)
Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyš...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Nic ho nebaví. Všechno je špatně. Nic nemá smysl. Jak se máte zachovat, pokud vašemu partnerovi zhořkl život?
Něco ho žere, ale odmítá vás zasvětit. Pátrali jsme, proč je váš milý tak uzavřený a jak mu s jeho tajemstvím co nejlíp pomoct.
Co drží šťastné páry pohromadě?
Jste single a stále spoléháte na své virtuální pátrání po partnerovi? Známe důvody, proč se vyplatí vyrazit spíš mezi lidi z masa a...
Zdravý vztah by měl být jako povolený doping: měl by vás posouvat výš. Co máte dělat a nedělat, aby vám láska dodávala sebevědomí?
Považujete vlastního bratra za cizího člověka? Sestru vídáte jen na návštěvách u rodičů? Anebo si s pokrevně nejbližším příbuzným...
Máte neustále nutkání být nevěrná? A může se stát, že i když teď podvádíte, budete jednou ctít monogamii?
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná