Vydáno: 10. 5. 2017  /   Aktualizováno: 15. 5. 2017
Blogy
… a zavoněl jasmín!
Už dvě tisíciletí platí za spolehlivé afrodiziakum. Navíc dokáže zklidnit pocuchané nervy a vykouzlit radost ze života!

Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyšlechtění odolnějších druhů. Možná máte některou z květinek podmanivého aromatu dokonce i doma. Ne náhodou se už před naším letopočtem toto bílé zlato využívalo v aromaterapii. Dodnes se jeho květy sbírají ručně, a to pár hodin přes svítáním. Jasmín uvolňuje esenci právě v noci. Staří Číňané proto radili: Pokud se chcete ráno probouzet konejšivou vůní, nechte liány rostliny pnout přímo pod okny své ložnice. A pozor, pokud si k jasmínu přivoníte přes den, ztratí až čtvrtinu svého aromatu.

Lék na poruchy sexu
Jasmín tradičně slouží i jako mocné vykuřovadlo, kterým se jednak čistí prostory pro všelijaké slavnosti, ale často se jím provoňují i hnízda lásky. Navozuje totiž erotickou náladu, vybuzuje vášeň a hlavně léčí všechny druhy sexuálních poruch včetně impotence! Mimochodem, podle legendy dostal jeden toskánský zahradník sazenici jasmínu od perských obchodníků a vysadil si ji v zahradě. Nikoho nenechal květinu trhat, teprve když se sám zamiloval, natrhal ji pro svou vyvolenou. Efekt? Stačilo jediné přivonění a žena okamžitě kývla na jeho nabídku k sňatku. Od té doby se jasmín tradičně vplétá do svatebních kytic v Itálii. Síla vůně jasmínových esencí se odedávna využívá k navození uvolnění. Zahání deprese a zbavuje stresu a nespavosti. Introvertům dokonce pomáhá s hledáním sebedůvěry nebo větší otevřeností. Tip: Když zasedací místnost zaplníte tóny jasmínu, nalovíte v ní spoustu svižných a spontánních nápadů.

Mocný olej
Název téhle popínavé rostliny pochází z perského slova „yasmin“, což znamená ,dar od boha'. Kromě aromaterapeutických účinků se tento přírodní zázrak využívá i ve formě odvarů a olejů. Například čínská medicína považuje jasmín za vynikající protizánětlivý prostředek, takže ho předepisuje coby kloktadlo, které zahání počínající nachlazení nebo chřipku. Olej zase skvěle vyživuje suchou pokožku a léčí různé dermatitidy. Úžasné výsledky má i při hojení akné a ekzémů, které platí za psychosomatické poruchy. K léčbě totiž napomáhá i uvolnění psychiky prostřednictvím vůně oleje. Masáž éterickým jasmínovým olejem se pak doporučuje k prohřátí organismu či usnadnění porodu a spuštění laktace. Právě proto byl jasmín v Thajsku vyhlášen národní květinou, která symbolizuje mateřství. Za svůj ho ovšem považují i Havajci a Filipínci, kteří girlandami z jasmínových květů zdobí posvátné sochy a spojují si ho s láskou, radostí a čistotou.

Obřad plný vůně
Milujete jasmínový čaj? Možná vás překvapí, že obsahuje jen nepatrné množství květů popínavé rostliny. Jde především o zelený nebo bílý čaj, do kterého se ale během přípravy šest hodin uvolňuje vůně z jasmínových poupat – a to během noci. Vůně v kombinaci s antioxidačním účinkem zeleného čaje dokáže snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi a pravidelným popíjením si můžete prodloužit život. Všechny odhalené účinky dělají z jasmínu položku číslo jedna také v kosmetickém průmyslu. Kromě alternativ v podobě tělových mlék, sér a olejů ho můžete objevit ve většině ikonických parfémů. Jasmín se v nich často kombinuje s citrusy nebo nejrůznějšími druhy růží. Stal se třeba nenahraditelným základem luxusních parfémů: See by Chloé, Jasmin Noir od BVLGARI, Davidoff Cool Water Woman, Light Blue od Dolce & Gabbana nebo Diorissimo od Christiana Diora.

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vad...(Pokračování...)
Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Když se muže dotknete v rozkroku, a to jakkoliv, projede jeho tělem silné vzrušení. Bohužel poslední věc, na kterou se ve slastném okamžiku zmůže, je navádět vás, jak máte s jeho nádobíčkem správně zacházet. „Hlavní erotogenní zóny muže jsou přitažlivá žena a jeho penis,“ shrnuje p...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Křehké, pudrově jemné oblázky, na kterých si pochutnávaly slavné královny, už možná ulovily i vaše chuťové buňky. Kde přesně se vzaly...
Opravdu existuje rostlina, která léčí nemoci, odhání zlé duchy a má větší cenu než zlato?
Namočit hřívu, nanést přípravek, napěnit, promasírovat vlasovou pokožku a opláchnout. Je tohle ale vše, co byste pro správnou očistu...
V minulosti odlišovala šlechtu od běžných lidí, teď zdobí vaše prádlo a okouzluje na přehlídkových molech.
Jejich cena se pohybuje v řádech milionů, a přitom jde o nejběžnější přírodní látku vůbec! Proč jsou tedy diamanty tak zatraceně...
Jsou sexy, pohodlné a hodí se k jakémukoliv outfitu. Kdo jako první v balerínkách sklízel úspěch?
Anorgasmie. Jak se cítí žena, která při sexu nezažívá vyvrcholení – nikdy? Vyslechli jsme tajnou zpověď čtyřiatřicetileté Ivy.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná