Vydáno: 17. 6. 2017  /   Aktualizováno: 17. 6. 2017
Blogy
Máte řešit problémy s chladnou hlavou?
Něco vás ve vztahu pálí, ale než s tím na drahého vyrukujete, raději počkáte, než vychladnete? Vyplatí se vám tahle strategie?

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vadí. Že je něco trápí. A když už to vnitřně vzdaly a rezignovaně iniciovaly rozchod, jejich partner se zpravidla zcela upřímně divili: ‚Co??? Něco je snad špatně? Vždyť máme super vztah, ne?‘ On tu ženu zkrátka vůbec ‚neslyšel‘,“ píše Palečková na denisaarichard.cz/blog. Vinu ale svaluje hlavně na samotné ženy, které podle ní nesmyslně potlačovaly negativní emoce. Něco vás tíží, ale než abyste na drahého spustila lavinu pocitů, radši si před nepříjemnou konfrontací ulevíte někde stranou a za mužem přijdete s chladnou hlavou? Partnerská koučka místo toho doporučuje hlasitě jednat,  klidně ztropit scénu, emoce jsou podle ní slyšet víc než slova. A další bonus italské domácnosti, který se podle Denisy Palečkové, odbornice přes vztahy a zakladatelky tantra masáže, nabízí? Vášnivý sex. Protože jestli mezi vámi proudí energie, zažijete zemětřesení také v posteli. Argumenty zkušené koučky znějí logicky, ale může být řešení partnerských problémů opravdu takhle jednoduché? Sama znám spoustu párů, které se téměř nehádají, a přitom jim to skvěle klape. Pokud jednomu něco vadí, bez okolků se druhému svěří. Klíč ke šťastnému vztahu se proto možná ukrývá ještě někde jinde než v horlivé výměně názorů…

Vyhněte se obviňování
Na otázku, jestli máte v případě problémů rozdmýchávat oheň, nebo spíš počkat, až emoce vybublají, odpovídá i soukromá psycholožka Petra Prest, psycholozka-praha.cz: „Terapií mi prošlo mnoho žen, které své emoce před mužem vyjadřovaly, ale stejně ničeho nedosáhly.“ Proč to tak podle ní je? „Muži mají tendenci chovat se ve vztahu racionálně. Emoce sami většinou neprojevují a často si je ani neuvědomují. Obzvláště pokud jde o pár s dětmi, pánové zajedou do svých povinností, pracují, chovají se zodpovědně… A když se pak na ně snese pláč a manželčiny výčitky s nejasnou představou, že je něco špatně, nabudou automaticky dojmu, že jejich ženě prostě jen něco přelétlo přes nos. Často polovičku uklidňují slovy: ‚Vždyť nejde o život, tak přece nebudeme řešit takové malichernosti!‘ vysvětluje psycholožka a poukazuje na chybu číslo jedna: „Pokud vyjadřujete pocity výhradně formou vyčítání, muži vás neslyší. Mnohem lépe uděláte, když emoční smršť přerušíte a konkrétně popíšete, co cítíte. Třeba povíte, co konkrétně vám chybí, nebo jak byste si představovala, aby se vám druhý věnoval.“

S emocemi zacházejte chytře
„Naše společnost se obecně k emocím nestaví moc vstřícně. Nepovažuje je za důležité, což nahrává racionálnímu přístupu ke vztahům u spousty mužů,“ vyvozuje Petra Prest, která ale neradí odsunovat vášně na vedlejší kolej. „Ačkoliv si váš partner může myslet, že za vaším splínem nebo nespokojeností může stát nějaký rozmar, vy byste měla svým pocitům důvěřovat a stát si za nimi. Pokud se totiž necítíte dobře, je třeba příčinu pořádně prozkoumat. Nemá smysl nic potlačovat.“ Úspěch vašeho partnerského dialogu tak tkví hlavně ve chvílích, které mu předcházejí. „Ujasněte si, co cítíte, a z toho si vyvoďte, co potřebujete, co byste od partnera chtěla. A přesně tohle mu předložte. Pokud víte, co chcete, a jdete si za tím, váš milý vás uslyší – a vlastně je přitom jedno, jestli se u toho rozpláčete, nebo mu své dojmy jen věcně popíšete. Důležité je, že se ho nesnažíte udolat obviňováním a neprásknete za sebou dveřmi,“ dokončuje odbornice.

Vsaďte na zlatý střed
Chcete závěr? Obecný postup neexistuje. Záleží hlavně na vaší povaze. Pokud ve chvílích, kdy vás milý naštve, pravidelně vybuchujete, určitě byste se měla snažit zapojit do komunikace odstup a chladnou hlavu. Jestli jste ale povětšinou klidná, o věcech do hloubky přemýšlíte a dokola je rozebíráte, naopak vám neuškodí, když sem tam necháte emocím volný průchod – třeba v autě, kde vás nikdo neslyší, si problém vybavte a z plných plic se vykřičte. Sečteno a podtrženo: Pocity byste nikdy neměla potlačovat, ale ani se jimi nechávat ovládnout. Co však funguje, je upřímnost a zdravá míra sebereflexe. A jestli vás ani přesto váš vyvolený neslyší, možná je načase zeptat se sama sebe, jestli vám stojí za to s takovým člověkem vůbec být…

Autor: Iva Hermová/Cosmopolitan

Další články z rubriky

Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyš...(Pokračování...)
Když se muže dotknete v rozkroku, a to jakkoliv, projede jeho tělem silné vzrušení. Bohužel poslední věc, na kterou se ve slastném okamžiku zmůže, je navádět vás, jak máte s jeho nádobíčkem správně zacházet. „Hlavní erotogenní zóny muže jsou přitažlivá žena a jeho penis,“ shrnuje p...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Náhlý záchvat úzkosti, nemožnost někoho vidět, mluvit, někam jít, cokoliv dělat. Přitom by to do vás nikdo nikdy neřekl! Co se to děje...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná