Vydáno: 17. 7. 2013  /   Aktualizováno: 17. 7. 2013
Blogy
8 typů matek: Jaká jste právě vy?
Jaká jste matka? Patříte k čeledi maminkózních, poroučivých nebo opičích?

Ta žena, která povila na svět dítě, ví, že spolu s momentem oplodnění – nebo alespoň s momentem, kdy se jí dítě poprvé přisaje k prsu – se v ní spouští zcela nový software, který do té doby jen lenivě pochrupkával. Program zvaný Matka. Existuje několik jeho verzí, některé zastaralé, jiné zavirované, další dokonale současné a opět jiné nádherně nadčasové. Poznáte se v některé z nich?

Matka-maminka
Matky-maminky jsou ty nejoblíbenější. Mohou se projevovat nejrůznějšími způsoby, a dokonce se v mnohém chovat podobně jako kterýkoli jiný druh matek, ale zásadně se liší ve vnitřním postoji: všechno, co dělají, dělají z čisté lásky bez nároku na odměnu. Pokud vás napadlo, že takhle se snad chová každá matka, vězte, že to nemusí být nutně pravda. Pravá maminka je skutečným ohništěm domova – to z ní sálá rodinné teplo. Nemusí oplývat briskním intelektem ani napěchovanou peněženkou, a přesto vám dokáže vždy pomoci a ulevit, aniž by se o to snažila. Možná si s ní nemůžete dopodrobna popovídat o vašich pracovních problémech, protože dodnes vlastně přesně nepochopila, co public relations executive manager na vaší vizitce obnáší. Možná s ní nemůžete rozebírat svůj finanční plán ani hypotéku, protože slovní spojení „úroková sazba“ prostě nezvládlo zakořenit v její levé mozkové hemisféře. Ale ve chvíli, kdy před vás položí s láskou osmažený řízek, vám pracovní problémy nepřipadají tak důležité. A když vám při odchodu vtiskává dvě stě korun, ať si dojdete s kamarádkou na kafíčko, nějak víte, že hypotéku splatíte a vaše finanční záležitosti se dají brzy do pořádku. Když se zeptáte maminky na radu, co dál, její odpověď bude tak či onak vždycky znít: „Udělej především to, co tě učiní šťastnou.“ A bude to myslet úplně vážně.

Matka opičí
Opičí matka vypadá navenek dokonale, ale z hlediska vývoje dítěte bývá jednou z nejzhoubnějších maminek. Zahrnuje své děti takovou péčí (záměrně neříkáme láskou), že je tím vlastně dusí. Dítě opičí matky má vše vždy připraveno, vše doneseno až pod nos, a navíc je vždy zahaleno její ochrannou bublinou, takže nikdy není vystaveno žádné bolístce, žádnému zádrhelu, žádným potížím. To je sice příjemné z krátkodobého hlediska, ale z hlediska celoživotního vás snad nemůže potkat nic horšího. Dítě vychované opičí matkou se stává nesamostatným a nehotovým dospělým, který není schopný čelit žádným životním výzvám. Nechopí se vlastních sil a nedokáže se postavit na vlastní nohy. Takový člověk žije vykastrovaný život. Zcela logicky bude inklinovat k tomu, že si najde partnera, který o něj bude pečovat podobným způsobem. Má-li v sobě dítě trochu rebelské odvahy nebo rozumu, bude se chtít od opičí matky distancovat. Hrozným osudem opičích matek někdy bývá, že se od nich jejich děti v postpubertálním období násilně odtrhnou (jinak to nejde – kdyby na to šly nenásilně, opičí matka by je nepustila) a přeruší nebo zminimalizují s nimi styk.

Autor: Harper's Bazaar

Další články z rubriky

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vad...(Pokračování...)
Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyš...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Zamilovala jste se do muže, který si s předchozí ženou pořídil potomky? Co (ne) dělat, abyste se neocitla v pozici vykořisťované...
Chlapi jsou prostě nepostradatelní! Nejen pro nás, ale hlavně pro naše děti. Koukněte na video, které vás o tom přesvědčí!
Geny se nezapřou. V tomhle případě ale dvojnásob!
Otcovství je těžký úkol a tito pánové se toho ujali se vším co to obnáší. Jsou to frajeři, tak se s nimi pobavte nad dokonalou...
Máme pro vás dokonalé video, které dokazuje, že děti mají bezbřehou představivost. Pokud máte caparty, můžete tuto velice vtipnou hru...
Mnohé ženy se rozmnožovat nechtějí. Ani teď. Ani jindy. Některé pak později svého rozhodnutí litují. Mluvili jsme se dvěma takovými...
S každým je to těžší v něčem jiném, takže to vyjde nastejno.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná