Vydáno: 23. 7. 2014  /   Aktualizováno: 23. 7. 2014
Blogy
10 věcí, které jsme nevěděli o… svatebním oznámení
Kde na svatbu zve vějíř a kolik hostů měl na své svatbě princ William?

1. Paní Margita Adamová z Lanžhota vlastní přes 5000 svatebních oznámení z různých koutů světa. Penzistka svou sbírku rozšiřuje už od vysoké školy, její nejstarší oznámení pochází z roku 1924. Mezi nejzajímavější kousky řadí leporelo, na němž dva tanečníci obrazově popisují dobu od seznámení do svatby, a oznámení ve tvaru mušle. Pozvánka na vlastní svatbu jí však ve sbírce chybí: „Brali jsme se narychlo, ani si neuvědomuji, jestli jsme vůbec nějakou měli.“

2. V 18. století i po celou viktoriánskou éru nedostávaly dívky v Anglii k zásnubám prsten, ale vějíř. Příbuzným a známým pak nadcházející svatbu ohlašovala kopie zásnubního vějíře.

3. Oznámení, které zvalo 9. června 1993 na svatbu budoucího japonského císaře Naruhita a jeho nastávající Masako, dostalo 900 hostů. Zváni byli jen rodilí Japonci – cizincům zůstaly dveře zavřené. Pozvánku však nedostali císař Akihito ani jeho manželka Mičiko. Podle protokolu se totiž svatby svého syna a nástupce trůnu zúčastnit nemohli.

4. V roce 2009 zvala zpěvačka Fergie na svou svatbu oznámením – karikaturou, na níž byla vyobrazená se svým nastávajícím Joshem Duhamelem ve svatebních šatech, jak společně sedí bosky na molu a chytají ryby. A aby se jejich svatba udržela v tajnosti, poslali oznámení až v den konání veselky.

5. Americké nevěsty sní o tom, že oznámení jejich svatby uveřejní ve své nedělní příloze prestižní list The New York Times. Usiluje o to i Charlotte v seriálu Sex ve městě. Když se k ní však vysněné novinové vydání dostane, zděsí se – její svatba je sice řádně oznámena, ale budoucí nevěsta má na fotografii kvůli tiskařské chybě pod nosem knír!

6. Pozvánku na svatbu prince Williama a Kate Middleton dostalo 1900 hostů. Na slavnostní recepci v Buckinghamském paláci jich však byla pozvána jen třetina, pouze příbuzní a blízcí přátelé. Každá pozvánka musela mít všechny královské náležitosti, nad čímž bděli pracovníci protokolu. Jeden z nich si postěžoval, že neustálým kontrolováním strávil spoustu přesčasových hodin!

7. Krátce po povolení homosexuálních sňatků v Kalifornii vyrazil Hallmark, výrobce gratulačních lístků a přání, s novinkou – tiskne i svatební oznámení a blahopřání pro páry stejného pohlaví.

8. Když se 11. června 2011 v Gloucestershire vdávala zpěvačka Lily Allen, sezvala hosty vtipným svatebním oznámením s obrázkem, na němž sedí vedle svého snoubence Sama Coopera na traktoru. Její pozvánka se některému z hostů zalíbila natolik, že se o ni podělil s tiskem. Lily se naštvala a napsala na Twitter: „Ten, kdo oznámení poskytl médiím, ať si mě nepřeje. Proklínám ho!“

9. Americké páry mají na svatbě průměrně 178 svatebních hostů a právě pro ně vydává pošta každý rok jinou edici srdíčkových známek „love stamps“, jež jsou určeny jen na obálky se svatebním oznámením.

10. Největší svatební oznámení v České republice vyrobil Robert Zauer pro svatební veletrh v Teplicích. Má rozměry 1 x 1,5 m ve složeném stavu. Když se rozevře, dosahuje jeho délka tří metrů. Oznámení využila v roce 2013 manželská dvojice, kterou vylosovali z návštěvníků veletrhu. Nejmenší známou pozvánku na svatbu o rozměrech 16 x 10 mm vydali v roce 2005 snoubenci Jana Chorobíková a Petr Studený.

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Nedávno mě na blogu Denisy Říhy Palečkové zaujal článek, ve kterém se  autorka a známá lektorka intimní komunikace zamýšlí nad zkušenostmi ze své desetileté praxe. „Potkala jsem desítky žen, které se svému muži snažily roky něco důležitého sdělit. Že jim něco vad...(Pokračování...)
Maja je krásná. Její máma hrdě sleduje, jak šikovně zkouší stavět z kostek. „Jsi šťastná?“ ptám se, i když vidím, že je. Maje jsou téměř dva roky, se svými rodiči žije však teprve pár týdnů. Maju neboli Marii adoptovali. „Další měsíc, kdy se to...(Pokračování...)
1. První zmínky o makronkách se objevují v italských klášterních spisech z 9. století. Benátští mniši tehdy křehké cukrovinky nejen sami vyráběli, ale i prodávali. Šlo o jednotlivé kousky „sušenek“ z bílků a mandlové mouky – bez příchuti...(Pokračování...)
Když Lisa Eldridge, dvaačtyřicetiletá, uznáváná make-up artistka a hvězda beauty tutorialů prohlásila, že rozmach sociálních médií je tím nejlepším, co se ve světě zkrášlování kdy přihodilo, stala se u svých vrstevníků terčem posměchu. „Ani mi o tom nemluvte,“ odsekla...(Pokračování...)
Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyš...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Připravujete se na svatbu a nevíte pro jaký účes se rozhodnout? Je jich tolik. Mrkněte mezi naše favority.
Budete se vdávat na podzim a chcete svou svatbu maximálně romantickou? Ozdobte své lokny podzimními květy a oslňte davy svých milých.
Jak se vyfilky obdivované krásky do role družičky? Některé by mohly konkurovat i nevěstě.
Budete se vdávat a nechcete to zrovna oznamovat tradičním veršem s propletenými prstýnky? Tak hele...
Naprostá bomba! Mrkněte na dokonalé video dvou lidí, kteří nepotřebují okázalosti, jen sami sebe a pár přátel.
Pokud se chystáte na svatbu, promoci, či jinou velkou slávu, mrkněte na tento tutorial líčení, které je jemné, přirozené a tak krásné.
Lucie se těšila na svatbu. Místo u oltáře ale skončila v nemocnici s trapnou nemocí prostitutek!
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná