Vydáno: 7. 6. 2017  /   Aktualizováno: 7. 6. 2017
Proč má někdo štěstí a někdo ne?
Dějí se vám samé úžasné věci, nebo máte permanentně smůlu? Ani jedno z toho není náhoda! Některé události si totiž můžete sama přivolat.
Čtěte více: štěstí, neštěstí, smolař

Třicetiletá Kamila se považuje za celoživotní smolařku: „Objednala jsem si drahou dovolenou, jenže cestovka zkrachovala. Našla jsem si krásný podnájem a za půl roku se do bytu nade mnou nastěhovali naprosto asociální sousedi… Už jsem si zvykla, myslím, že katastrofy prostě přitahuju, “ krčí rameny. To třiatřicetiletá Alexandra má přesně opačný dojem: „Mockrát se mi stalo, že jsem si něco přála a ono se to vzápětí skutečně vyplnilo. Třeba jsem si uvědomila, že toužím pracovat s knížkami, ale chybělo mi k tomu vzdělání i praxe. O několik týdnů později jsem se na večírku seznámila s paní z jednoho nakladatelství. Dohodila mi místo asistentky a během jednoho roku jsem povýšila do oddělení marketingu! A podobné náhody se mi dějí vlastně pořád: Jednou jsem zapomněla doma peněženku, už mi kručelo pořádně v břiše – a najednou přede mnou na chodníku ležela pětistovka.“ Vidíte rozdíl v obou příkladech z úvodu tohohle článku? Se kterou z citovaných se ztotožníte? Není náhoda, že některým se všechno daří, zatímco jiným zkolabuje vše, na co sáhnou. Například britský psycholog Richard Wiseman prováděl osmiletý výzkum se stovkami dobrovolníků, kteří o sobě tvrdí, že mají trvale štěstí, nebo smůlu, a ve své knize Faktor štěstí (vydala Omega) vynesl ortel: „Štěstí není nikterak provázáno s mentálními schopnostmi nebo inteligencí.“ Jde o něco jiného: o čtyři podstatné rozdíly v myšlení a chování. Šťastlivci životem plují následující cestou:

1. Jsou uvolnění
Děti Štěstěny jednoduše věří, že to s nimi ostatní myslí dobře. Díky tomu se nebojí ani neostýchají zapříst důvěrný rozhovor a přitom odhalit emoce, touhy a plány. S každou takovou debatou stoupá pravděpodobnost, že potkají někoho, kdo jim dohodí práci snů, pomůže jim splnit dílčí cíl nebo se stane jejich blízkým. „Šťastlivci se usmívají dvakrát častěji než smolaři a mnohem častěji vyhledávají oční kontakt,“ uvádí britský expert Wiseman. „Nicméně největší rozdíl byl v řeči těla značící otevřenost nebo odmítavost.“ Co to v praxi znamená? Lidé, kteří proplouvají jednou příjemnou událostí za druhou, se při řeči naklánějí ke svému společníkovi, nemají překřížené ruce ani nohy a při gestikulování ukazují dlaně. Tohle všechno dohromady způsobuje, že jim kolegové, přátelé a známí víc věří a nabízejí lepší příležitosti. A šťastlivci jsou otevření ke všemu. „Mám takové osobní pravidlo: každou příležitost využiju, i když se mi třeba moc nechce,“ tvrdí jedna z rozradostněných, třiatřicetiletá Martina. „Ještě nikdy jsem nelitovala.“ Mimochodem, expert přes lidskou mysl provedl ještě jeden experiment: položil na chodník před restauraci bankovku a uvnitř posadil ke stolu samotného člověka. Pak nechal postupně přicházet šťastlivce a smolaře. Co se stalo? Většina šťastlivců bankovku zvedla, přičemž s osamělým hostem se dali do řeči. Většina smolařů si bankovky ani nevšimla a ani je nenapadlo se s kýmkoliv seznamovat. Přitom příležitosti měli všichni úplně stejné! A ještě jeden důležitý rys: Podle odborníků jsou šťastlivci víc zaměření na realitu. Místo aby se zabývali sněním ve stylu „Co by bylo, kdyby…“, žijí přítomností a všímají si aktuálních možností. Proto vidí bankovku na chodníku, zatímco někdo jiný ji prostě přehlédne. „Zjistil jsem, že být na tom pravém místě v tu pravou chvíli ve skutečnosti znamená být v tom správném rozpoložení mysli,“ uzavírá odborník.

2. Věří, že se nemýlí
Šťastlivci mají jedno společné: většinou se bez problémů rozhodují. Jsou totiž přesvědčení, že instinkt je vždycky navede správným směrem. A přesně to se taky děje: Bývají spokojenější s výběrem životních partnerů i zaměstnání. Podvědomí jim neomylně ohlásí, že se chystají udělat chybu nebo že ve vzduchu visí úspěch. Jak si i vy můžete nabrousit intuici? Kdykoli máte z něčeho nevysvětlitelný špatný nebo dobrý pocit, věnujte mu zvláštní pozornost. Zkuste o svých pocitech vyprávět někomu, komu opravdu důvěřujete nebo si dojmy zapište do deníku. A co když stojíte před složitým rozhodnutím? Možná dávno intuitivně víte, která volba bude ta správná. Zkuste si představit, že už jste ji uskutečnila. Když třeba váháte, jestli změnit zaměstnání, sepište výpověď. Ale místo abyste ji hned odnesla šéfovi, zaměřte se na své pocity. Ulevilo se vám? Nebo naopak litujete? Aktuálními pocity se řiďte.

3. Očekávají úspěch
Představte si, že míříte na přijímací pohovor. Co vám běží hlavou?  Lidem, kterým se všechno daří, se hlavou honí samá pozitivní očekávání. Díky tomu jsou uvolnění, působí sebejistě a spokojeně... a tím pádem na komisi zapůsobí. Pokud naopak spřádáte tragické myšlenky, jste v křeči, takže snadno uděláte chybu. Navíc z vás sálá negativní energie, kterou můžou personalisté podvědomě vycítit… A pozor, jde také o vážnější věci… „Výzkum ukázal, že lidé, kteří cítí velké obavy, bývají náchylnější k nehodám jak doma, tak na pracovišti,“ vysvětluje Wiseman. „Úzkostliví lidé se obtížně soustřeďují na svoji činnost, zabývají se svými obavami a starostmi a nevnímají, co se děje kolem nich.“ Je logické, že neustálé obavy vám oslabují imunitu, takže jejich vinou můžete být i častěji nemocná a unavená. Jak se dá happy přístup natrénovat? Malujte si před očima jen šťastné náhody. Večer před důležitou schůzkou nebo pohovorem si představte, jak skvěle to setkání dopadne. Myslíte si, že tak akorát úspěch zakřiknete? Naopak, přivoláte si ho! Mimochodem, smolaři věří v nešťastný pátek třináctého mnohem víc než lidé, kterých se drží štěstí… takže se zkuste rozloučit s pověrčivostí.

4. Nenechají se zdeptat
Je jasné, že i šťastlivci se občas něco nepovede. Jenže okamžitě se mu v mysli něco přepne a on začne na svém neúspěchu hledat pozitiva. Devětadvacetiletá Kristýna to měla takhle: „Chystali jsme se s přítelem koupit hezký byt, ale majitelka nám den před podpisem smlouvy zavolala, že si to rozmyslela. Petr fňukal, že takový je prostě jeho život – nikdy se mu nic nepodaří. Já naopak od chvíle, kdy jsem zjistila, že ten byt nemůžu mít, začala automaticky uvažovat o tom, proč je to vlastně dobře. Vždyť byl dost drahý a ani neměl balkon. Těšila jsem se, jak si vybereme lepší.“ Výsledek? O dva měsíce později Kristýna s přítelem objevili přímo dokonalé místo! Jak si nový přístup osvojíte? 1. Na neúspěch se podívejte s odstupem a zeptejte se sama sebe: „Vážně je to tak hrozné?“ Ukradli vám peněženku, ale určitě se vám během dne přihodilo i něco příjemného. Myslete raději na to! 2. Ze spousty peripetií může vyústit něco dobrého. I když jste nešťastná, přinuťte se hledat plusy. 3. Když se vám opakovaně nedaří, neříkejte si: „Vzdávám to.“ Zkuste přijít na důvod svého neúspěchu a vymyslet jinou a účinnější cestu k cíli.

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Mohlo by se Vám líbit

Myslíte, že se musíte aktivně snažit, abyste byla šťastná? Nebo je lepší věci nechat plynout a těšit se na to, co přijde?
Věříte, že štěstí je jen muška zlatá a zrovna vám se tahle potvůrka vyhýbá obloukem? Máme pro vás báječnou zprávu: optimismu se dá...
Vždyď od spokojenosti už jste jen krůček.
Když máte fofry, jako první vyškrtnete z diáře požitky a vrhnete se jenom na povinnosti. Ty vám ale úsměv nezařídí. Přivolejte si...
Pořiďte si úsměv od ucha k uchu a svezte se na vlně pohody. Víme, co vám v těle rozpoutá bouři šťastných hormonů. Ihned!
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná