Vydáno: 15. 2. 2017  /   Aktualizováno: 15. 2. 2017
5 zimních vlasových patálií
Mrazivé počasí, teploty kolem nuly, sníh i přechody z tepla do zimy jsou pro naši pleť a dokonce i vlasy hodně náročné.

Začínají být vaše jindy tak zdravé vlasy příliš suché, zplihlé nebo zkrepatí, jakmile vyjdete ven? Nepropadejte panice a věnujte i jim speciální péči: zabráníte padání a třepení. Přečtěte si záchranné tipy kadeřníka Jana Těšíka, vlasového stylisty značky Nivea. 

1. Krepatění vlasů
Na tento problém si stěžuje snad každá druhá žena, v zimě se mu v podstatě není jak vyhnout. Tyto problémy způsobuje nedostatek vlhkosti a velká suchost vlasů, na druhou stranu i vlhko při sněžení či dešti a také nošení čepic, vysokých límců, šál a svetrů, o které se vlasy otírají. Vlasy se pak zacuchávají, neposlouchají a krepatí.
Doporučená péče: Větší sklon ke krepatění mají vlnité, kudrnaté vlasy a nepoddajné vlasy, zejména pokud se je snažíte rovnat. Jakmile začne padat sníh a venku je vlhko, vlasy se začnou kroutit a krepatit a jejich uhlazenost je často rychle pryč. V zimě je navíc nutné minimalizovat mechanické dráždění vlasů, a to jak při sundavání svetrů a čepic, tak při rozčesávání. Používejte hydratační nebo regenerační péči, abyste vlasům dodali co nejvíce vhlkosti a po každém umytí vlasů nikdy nezapomínejte na kondicionér. Při úpravě vlasů věnujte velkou pozornost vyžehlení vlasů a používejte stylingové krémy, které udrží přirozený tvar účesu po celý den a krepatění značně omezují.

2. Elektrizování vlasů
Poletování vlasů je v zimě velmi častým a nepříjemným problémem. Je dáno nižší vlhkostí vzduchu a kontaktem s oblečením a zejména syntetickými materiály. Vlasy pak velmi často odstávají od hlavy, trčí do stran a je těžké je upravit.
Doporučená péče: Elektrizování trápí více suché a poškozené vlasy, které kumulují více statického náboje. Zaměřte se na celkovou regeneraci vlasu. Zařaďte do péče jednou týdně vlasový zábal, který zafixuje ve vlasu potřebnou hydrataci. Do vlasů naneste vlasovou kúru nebo stačí po aplikaci kondicionéru zabalit hlavu na chvíli do nahřátého ručníku.
Náš tip: Pečující kondicionér Repair & Targeted Care, Nivea, 78 Kč
Poskytuje suchým a namáhaným vlasům obnovu přesně tam, kde potřebují. Vlasy získají zpět svůj lesk a pružnost od kořínků až ke konečkům.

3. Nadměrně se mastící vlasy
Pokrývky hlavy sice brání úniku tepla a chrání vlasy před mrazem, na druhou stranu přinášejí nepříjemné „vedlejší“ účinky, jako je právě nadměrné maštění vlasů. V zimě se ale pokožka hlavy většinou mastí stejně jako v jiném období roku, jen čepice, klobouky a kapuce vlasy k pokožce více přitisknou a třením se pak maz z pokožky roznese do vlasů.
Doporučená péče: Zaměřte se více na správnou techniku mytí, vlasy myjte tak často, jak je třeba a vždy důkladně vypláchněte všechny zbytky kosmetiky. Nepoužívejte nadměrné množství stylingových přípravků a aplikujte je spíš do konců než k pokožce hlavy. V případě, že navíc máte mastný typ pokožky, nenoste příliš těsné pokrývky hlavy a jak to jde, nechte hlavu „dýchat“.

4. Plihnutí vlasů a vlasy bez objemu
Ač si s tvarováním účesu dáte velkou práci, jakmile si na vyfoukané vlasy a upravený účes nasadíte čepici, přehodíte kapuci nebo je zahalíte do šály či šátku, je po objemu. Největší problém je to zejména pro majitelky jemných vlasů.
Doporučená péče: Víc jak kdy jindy je důležitý správný střih, v tom vsaďte na svého kadeřníka. Ten vaše vlasy dobře zná a nejlépe vám poradí. Zvolte vlasové přípravky pro dodání objemu, které vlasy posílí a při vysoušení jim dodají „push-up“ efekt. Pokud máte navíc vlasy barvené, použijte péči na barvené vlasy a objem podpořte aplikací stylingových přípravků. Vlasy foukejte do vzdušnějšího účesu už od hlavy a do mnohem většího objemu, pod čepici to klidně přežeňte. Po sundání čepice vlasy načechrejte pomocí prstů. Pokud používáte lak na vlasy, volte jen lehké laky, které vám umožní zvednout a upravit účes i několikrát během dne, aniž by vlasy jakkoli zatížily.

5. Citlivá pokožka a její svědění
V zimních měsících vás může překvapit svědění pokožky a jemné šupinky. Vlivem klimatických podmínek, pobytem v přetopených a klimatizovaných prostorách, kde je nízká vzdušná vlhkost, dochází ke snížení vlhkosti i ve zrohovatělé vrstvě kůže a ke zvýšenému vysychání pokožky hlavy. V důsledku toho se objevuje pocit pnutí, svědění a pokožka se může olupovat.
Doporučená péče: Tento problém ale nezaměňujte s lupy a v žádném případě nepoužívejte šampony proti lupům, které vlasům v tomto případě neposkytnou dostatečnou péči. Olupování je pouze dočasné, vyvolané přesušenou pokožkou, vlasy proto ošetřujte hydratační vlasovou kosmetikou. Vlasy nepřetěžujte nadměrným fénováním a žehlením. Čepici nasazujte až na skutečně suché vlasy a stylingové přípravky neaplikujte až k hlavě.
Náš tip: Hydratační šampon Hydro Care, Nivea, 78 Kč
Lehké složení s tekutý keratinem, výtažky z leknínu a aloe vera, vlasy hloubkově hydratuje a vyživuje, ale nezatěžuje je.

Důležité zásady:
- V zimních měsících, při teplotách kolem nuly, nevycházejte ven s mokrými vlasy. Vlasy vlivem  chladu a mrazu mohou popraskat, poškodit si tak můžete i kořínky vlasů a vlasy mohou začít  vypadávat.
- Vlasy vždy důkladně vysušte – i když máte pocit, že jsou již suché, ještě do nich několik minut  foukejte. Čepici nasazujte jen na opravdu suché vlasy, ať se pokožka hlavy nezapaří a vlasy  nepolámou.
- Praktickým účesem jsou v zimě různé drdůlky a uzly. Delší vlasy tak i při nošení čepice udržíte celý den upravené. Stačí vlasy sepnout do culíku, stočit do volného drdolu a zafixovat sponkami.


Foto: shutterstock

Mohlo by se Vám líbit

Ideální účes na druhý den, když už vlasy nejsou v takové kondici jako čerstvě umyté. Sepněte jen horní část vlasů do...
Co je nejúčinnějším elixírem krásy a mládí? Vydatný spánek! Tak jako je na vaší pleti vidět, že jste se vyspala do růžova, a to...
28 dní. Přesně tolik času potřebuje naše pokožka pro svoji regeneraci. Pokud jí chcete s procesem obnovy trochu pomoci, sáhněte po...
Přemýšlíte, jak se zbavit pih? Pečujte o svou pleť a mějte ji ráda takovou, jaká je. Bude neodolatelná – ano, i s pihami.
Vytvořte si originální stužku z vlastních zapletených copů. Díky tomuto účesu z kolekce Nivea proměníte tradiční školácké copy v...
Bezmake-upový trend je velkým hitem. Svou tvář bez make-upu už odhalila řada zahraničních i českých celebrit a odvahu jej vyzkoušet...
Tento dívčí účes z kolekce Nivea vám nezabere více jak 10 minut. Je to nejoblíbenější účes dívek na Pinterestu, ale můžete ho...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná