Vydáno: 11. 12. 2014  /   Aktualizováno: 11. 12. 2014
Líčení
10 zajímavých faktů, které jsme nevěděli o pudru
Milujete ho, protože umí: zmatnit pleť, zafixovat make-up a taky skrýt vrásky! Kdo si ale pudr dal poprvé na obličej?
Čtěte více: líčení, pudr, make up, fakta

1. Po pudrovém přípravku sahaly ženy už kolem roku 2500 př. n. l., kdy si nechávaly míchat speciální minerály na bělení pleti. Ve starověké Číně se zase cenil rýžový pudr. V antickém Řecku a Římě se ženy krášlily křídovým práškem nebo pylem z květů, ten používaly i k léčení ran.

2. Ve čtrnáctém století přišla do módy alabastrová pleť, značila příslušnost k vyšší vrstvě. Šlechtičny si proto zasypávaly tváře, krk a dekolt bílým olověným pudrem. Ale netušily, že je olovo jedovaté, a tak byla jejich pleť plná puchýřů a vředů. Mírnější otravy se projevovaly ztrátou vlasů, duševními poruchami či ochrnutím. Ty komplikovanější dokonce končily smrtí! A tenhle toxický pudr svým uživatelkám vesele ničil zdraví až do roku 1634, kdy byl prohlášen za jed.

3. Na dvoře Ludvíka XIV. frčely nejen bílé obličeje, ale tuny pudru se sypaly i na paruky. Přípravek se vyráběl z rýžové či obilné mouky a jeho spotřeba v té době stoupla natolik, že způsobila nedostatek mouky v zásobování! V dobových pramenech se přitom paradoxně objevovaly věty typu: „Do kostela chodí napudrované jako od mlynáře…“

4. Za rozšíření zdravotně nezávadného pudru vděčíte pařížskému lékárníkovi Théophilu LeClercovi. A jeho rýžový prášek se zinkem podrobily testování ty nejpovolanější – luxusní kurtizány z veřejného domu!

5. Až ve druhé polovině devatenáctého století začal pudr sloužit coby prostředek zmatnění. A považoval se tehdy za jedinou kosmetiku, kterou se směly krášlit počestné ženy. Líčení v té době běžně používaly jen „komediantky“.

6. V roce 1863 vyrobil Alexandre--Napoléon Bourjois pudr z rýže, určený k zesvětlení a zjemnění pokožky. Ženy si ho zamilovaly natolik, že se už v roce 1897 prodávaly dva miliony balení pudru ročně.

7. Kompaktní pudr (prášková varianta sypkého, smíchaná s pojidly a tukem a posléze slisovaná) je v současné době oblíbenější. Je praktický, snáz se nosí v kabelce, a tím pádem je ideální k bleskovému přepudrování lesknoucích se míst.

8. Média nedávno zaplavil snímek Nicole Kidman, na němž tahle australská herečka vypadá, jako by si obalila nos v mouce. Když hvězdu totiž fotili, zapomněla na speciální pudr, který jí její vizážistka před natáčením v HD rozlišení nanesla na pleť. Tahle věc vypadá jako běžný transparentní pudr, jenomže pleť vyhladí mnohem líp. Pod intenzivním světlem však může být vidět…

9. Pudr je životně důležitý i pro Carrie Bradshaw, hlavní hrdinku kultovního seriálu Sex ve městě. V jednom díle si jej proto „náhodou zapomene“ u pana Božského.

10. Možná jste si už taky oblíbila produkt, který jako první otestovaly Asiatky. Na první pohled jde o bílou záležitost, jakmile však splyne s pletí, získáte díky tomuhle pudru perfektní fixaci make-upu a vyhlazení vrásek. Skvěle odráží světlo a redukuje známky stárnutí! Prodává se jak v sypké, tak i transparentní podobě. Ty nejkvalitnější seženete v parfumeriích.

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Tento velmi sofistikovaný look přitáhne zaručeně pozornost a jeho velkou výhodou je, že se hodí jak na denní nošení, tak na večer i na party. Nejprve sjednoťte barvu pleti vaším oblíbeným make-upem, pak středovou část obličeje prosvětlete korektorem Fit Me o odstín světlejším než je skutečná...(Pokračování...)
Na tuto přehlídku vytvořil hlavní make-up artista přehlídky Gato velmi jemný fresh look. Pleť sjednotil make-upem Dream Matte Mousse, který není již potřeba dále pudrovat, středovou část obličeje ještě prosvětlil korektorem Fit Me. Korektor volte tak, aby byl o jeden odstín světlejší než je odstín pleti. Oboč...(Pokračování...)
Vizážista Yadim využil jako inspiraci pro looky k této přehlídce „velké “ make-upy z fotografií Richarda Avedona nebo Helmuta Newtona – všeho bylo hodně!  Jak si s líčením poradit? Na sjednocení pleti použijte make-up Dream Matte Mousse od Maybelline NY, který už nemusíte pudrovat. Oči orámujte...(Pokračování...)
Na dílo tohoto průlomového umělce odkazuje celá speciální edice: od odstínů, přes názvy až po samotnou paletku. Basquiat se, podobně jako Urban Decay, vymykal konvencím, zpochybňoval zažité standardy a používal barvu netradičním způsobem. Nenucené graffiti, mix médií i barev, včetně kritiky sociáln...(Pokračování...)
Odlesky zlata Rozjasňovač ve zlatém odstínu kraluje líčení. Nejvíce ovšem lichotí opálené a olivové pleti. Pokud vás příroda obdařila bledou pokožkou nebo pokožkou s růžovým podtónem, přípravek použijte, ale musíte ho do kůže obzvlášť pečlivě vpracovat. Anebo zkuste jemnějš...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Margita Skřenková, vizážistka značky Maybelline NY, vám prozradí, jak si tenhle look sama vytvoříte.
Líbí se vám, ale nejste zrovna z těch šikovnějších, takže o nich jen sníte? Máme pro vás super trik, který vám s orámováním pomůže!
A už víte, jaké se udály od minulého roku změny? My vám to milerádi prozradíme.
Stačí jen malý detail a okolí z vás nespustí oči. Jsou jím magické tečky.
Tenhle trend není jen tak pro někoho. Chce to trochu odvahy. Sklidíte však ovace nebo ovoce?
Stačí menší úprava a v mžiku máte řezané líce.
Zrovna dnes potřebujete zazářit v šik líčení, které se jen tak neokouká? Podle tohoto videa to zvládnete!
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná