Vydáno: 27. 2. 2017  /   Aktualizováno: 27. 2. 2017
Pleť
Milujte své pihy a naučte se o ně pečovat
Přemýšlíte, jak se zbavit pih? Pečujte o svou pleť a mějte ji ráda takovou, jaká je. Bude neodolatelná – ano, i s pihami.

Ženám, které jsou ze svých pih zoufalé, se to může zdát nemožné – ale je to tak. Podle průzkumů 3 ze 4 pihovatých žen svou pleť milují. A některé celebrity jsou dokonce ochotné zaplatit za zákrok, který na jejich tváři tuhle ozdobu vykouzlí. Patříte právě mezi zbylou čtvrtinu? Máme pro vás dobrou zprávu – vaše pleť může být krásná i s pihami.
Řešením přitom nemusí být jen dokonalý make-up, chemický peeling nebo laserový zákrok. Správná péče a prevence dokážou zázraky. Chce to jen pevnou vůli a pár minut navíc, především během slunečných dní. Lze tedy udržet pihy na uzdě po celý rok? Ano, dokonce i v létě. Abychom ale odhalili způsoby, které opravdu zabírají, je třeba nejprve zjistit, co pihy způsobuje.

Jak pihy vznikají?
Majitelky pih jistě tuší, že na vině není pouze genetika, ačkoli právě ta bývá hlavní příčinou. Pokud jste tedy pihatá vy, je velmi pravděpodobné, že se stejným údělem se budou potýkat i vaše děti. Na druhou stanu ne všichni řeší pihy po celý život. Někdy v dospělosti zmizí a už se nevrátí, jindy se objeví jen na pár dní nebo týdnů po pobytu na slunci.

Melanin: Ochránce i viník
Svůj podíl na vzniku pih mají sluneční paprsky, které v těle vyvolávají reakci, na jejímž konci stojí právě kobercový výsev nových pih. A proto se často stává, že během letních měsíců se původně roztomile pihovatá pleť změní v pole hrající všemi odstíny hnědé nebo dokonce červené barvy.
Hlavním viníkem je melanin. Sice chrání pokožku i pleť obličeje před UVA i UVB zářením, ale pokud je slunce příliš silné, irituje kůži do hloubky a může způsobit drobné záněty. Aby pokožka tento nápor zvládla, dochází v buňkách k vytváření enzymu tyrosinu, který se přeměňuje na melanin neboli kožní pigment. Tento proces se pak na kůži projeví právě vznikem hnědých skvrn.

Hormonální změny a další příčiny
Podobný vliv, jako má UVA a UVB záření, mohou mít i látky, které do těla dostáváme zvenčí. Někteří lidé jsou citliví třeba na léky, parfémy nebo krémy. Pokud víte, že vaše pleť na pihy trpí, vyhněte se také třezalce a bergamotovému oleji. Tyto dvě přírodní látky totiž zvyšují citlivost pleti na světlo. Tvorbu melaninu může zapříčinit rovněž užívání hormonální antikoncepce, ale i hormonální změny v těhotenství nebo klimakteriu.

Držte pigment na uzdě!
Naštěstí na trhu existují přípravky, které výskyt pigmentových skvrn kontrolují. Mezi ně patří třeba ty, jejichž součástí je látka zvaná lumicinol. Jedná se o aktivní složku působící v místě, kde dochází k produkci melaninu. Po aplikaci na pokožku blokuje činnost enzymu tyrozináza, který je nezbytný pro produkci melaninu, a cíleně tak omezuje jeho tvorbu. Při pravidelném používání pigmentové skvrnky viditelně zesvětlí. Vysokou koncentraci této látky najdete například v Intenzivní noční péči Cellular Perfect Skin, Nivea 400 Kč.

Vyzrajte na pihy díky správné ochraně
Pro tento typ pleti je naprosto nezbytné důkladně chránit proti slunci. Samozřejmostí by proto mělo být používání krému s ochranným faktorem alespoň 15. To je ale opravdu pouze nutné minimum. Jak ochránit pokožku před sluncem bychom se mohli učit zejména od Japonek, které bez slunečníku nevynesou ani smetí! Chce-li se tedy pihám obloukem vyhnout, vsaďte na krém s faktorem minimálně 30, např. denní krémy Nivea s OF 30, s kterými zabijete tak říkajíc dvě mouchy jednou ranou. Krom pih a větších pigmentových skvrn totiž předejdete i vzniku vrásek, které má sluneční záření rovněž na svědomí. Navíc účinné ingredience bojují proti vráskám zevnitř.


Foto: Nivea , shutterstoc

Další články z rubriky

Zaměřte se na všestrannou kyselinu hyaluronovou, která dokáže s naší pletí neuvěřitelné. Ideální je především v létě, kdy naše pokožka potřebuje opravdu hydratovat Kyselina hyaluronová je tělu vlastní, vstřebatelná látka. Nachází se v mezibuněčné hmotě....(Pokračování...)
1. Před aplikací hydratační péče Poprašek termální vodou obličej skvěle připraví na aplikaci hydratační péče. Tento krok zapadne do ranní a večerní rutiny. Ráno pleť totiž perfektně probudí a večer zase pomůže citlivé pleti k lepší regeneraci. 2. Při vystavení externí...(Pokračování...)
Ráno Stejně jako vydatná snídaně nastartuje vaše tělo, tak i ranní péče probudí vaši pleť. Napumpujte ji proto hned po probuzení vitaminy a osvěžte těmito blahodárnými přípravky: Na oteklé oči Proč máte každé ráno váčky pod očima? Viníkem je vodorovná poloha, ve které...(Pokračování...)
Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok. Slunce se významně podílí na předčasném stárnutí pokožky - podle dermatologů má až 80 %.  Jak si nejlépe užít jaro a léto se zdravou a svěž...(Pokračování...)
Jak po pupínku rychle zamést stopy Nejúčinněji proti rašící akné zabírá, když postižené místo ošetříte přípravkem s dvouprocentní kyselinou salicylovou a poté ještě vrstvou šikovné kosmetiky s pětiprocentním benzoylperoxidem. Kdo mi hodí ubrousek a savo? Nepř...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

28 dní. Přesně tolik času potřebuje naše pokožka pro svoji regeneraci. Pokud jí chcete s procesem obnovy trochu pomoci, sáhněte po...
Vytvořte si originální stužku z vlastních zapletených copů. Díky tomuto účesu z kolekce Nivea proměníte tradiční školácké copy v...
Bezmake-upový trend je velkým hitem. Svou tvář bez make-upu už odhalila řada zahraničních i českých celebrit a odvahu jej vyzkoušet...
Tento dívčí účes z kolekce Nivea vám nezabere více jak 10 minut. Je to nejoblíbenější účes dívek na Pinterestu, ale můžete ho...
Objevte jeden z nejuniverzálnějších účesů se splývavými vlnami. Chcete‐li proměnit své tradiční denní vlny v něco smyslnějšího...
Drdoly nabízí mnoho variant, vypadají elegantně a není většinou složité je vytvořit. Kolekce Nivea představuje účes vytvořené...
Vytvořte si originální stužku z vlastních zapletených copů. Díky tomuto účesu z kolekce Nivea proměníte tradiční školácké copy v...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná