Vydáno: 27. 4. 2017  /   Aktualizováno: 27. 4. 2017
Pleť
Nové důvody, proč se vám dělá akné!
Už zase se vám vyrojily pupínky? Lékaři teď zjistili nové příčiny, jimiž si otravnou vyrážku přivoláváte možná sama! Odhalte, jak si příjemné, ale nebezpečné zvyky dopřávat tak, aniž tváře utrpí.
Čtěte více: akné, pupínky, uhry

Jak po pupínku rychle zamést stopy
Nejúčinněji proti rašící akné zabírá, když postižené místo ošetříte přípravkem s dvouprocentní kyselinou salicylovou a poté ještě vrstvou šikovné kosmetiky s pětiprocentním benzoylperoxidem.

Kdo mi hodí ubrousek a savo?
Nepřítel pleti: mobil
Když se vám objeví pupínky na tváři, bradě nebo kolem uší, na vině budou nejspíš ušmudlané technologické hračky. Mobilní telefony nebo velká sluchátka k iPodu připomínají laboratorní misky pokryté množstvím bakterií z vašich rukou a z vnitřku kabelky. A tihle nepřátelé se denně otírají o vaši kůži. Čím větší telefon máte, tím větší plochu pokožky můžou bakterie ohrožovat.

Záchranná taktika: Ještě než večer skočíte do peřin, očistěte rizikové zóny obličeje tonerem proti akné (použijte odličovací tampon). Jednou týdně pak své technické kamarády vyčistěte tamponem namočeným v alkoholu. Pokud kožní problémy přetrvávají, možná jste alergická na kov, z něhož je telefon vyroben (může jít třeba o nikl, který je častým alergenem). Anebo zkuste častěji používat handsfree a pecky do uší, ale ani u nich nezapomínejte na pravidelné čistění.

Nepřítel pleti: nový milenec
Dovádění v peřinách vás dovede nádherně rozzářit, jenže na obličeji (hlavně na tvářích) může vykouzlit také viditelné krupobití. Když se večer pořádně neodlíčíte a zapotíte se při sexu, pot, maz a zbytky líčidel vytvoří na pleti ideální zázemí pro rozsev pupenců. Další rizikové zvyky: usínání s tváří položenou na jeho hrudi, ramenou či zádech. Jeho kožní maz se přenáší na vaši tvář a teplo, které z jeho těla sálá, navíc nahrává tomu, že vám mastnota pronikne hluboko do pórů.

Záchranná taktika: Položte si k posteli čisticí ubrousky, abyste kvůli noční očistě obličeje nemusela přemáhat lenost a vyrážet až do koupelny. Jestliže na přítelův mužný hrudník leháte raději než na polštář, ráno svlažte pokožku pleťovou vodou s kyselinou salicylovou.

Nepřítel pleti: jídlo
Uvařit si talíř špaget je většinou nejjednodušším způsobem, jak si obstarat rychlou večeři, nicméně když se budete těstovinami ládovat často, nejspíš se vám na tváři časem vyrojí hejno pupínků. Těstoviny stejně jako sladkosti obsahují škrob a zvyšují hladinu inzulinu na maximum. Ten nastartuje produkci mazu, vytvoří se zánět a póry se ucpou. Podle dermatologů mohou být na vině i mléčné výrobky. Mléko totiž zvyšuje v těle hladiny hormonů (hlavně androgenů a testosteronu), což přispívá k rozšiřování mazových žláz.

Záchranná taktika: Vylepšete svůj jídelníček. Podle jedné studie vyšlo najevo, že glykemická dieta založená na bílkovinách, celozrnném pečivu, oříšcích a čerstvé zelenině zařídila zlepšení akné u jednapadesáti procent testovaných žen, a to už během tří měsíců. Můžete také vyzkoušet potravinové doplňky, třeba ty s obsahem protizánětlivých složek (patří mezi ně zelený čaj, zinek, rybí tuk), které zklidní otoky pórů. Pokud si myslíte, že startérem vaší akné jsou spíš mléčné výrobky, zkuste přejít na biomléko, které neobsahuje zbytky hormonů.

Další důvod, proč přestat kouřit!
Holdování cigaretám nezpůsobuje pouze hluboké vrásky a rakovinu plic, ale stejnou měrou může stát i za rašením boláků v obličeji. Podle jednoho nedávného lékařského průzkumu trápí uhry čtyřicet procent kuřaček, ale jen deset procent nekuřaček!

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Zaměřte se na všestrannou kyselinu hyaluronovou, která dokáže s naší pletí neuvěřitelné. Ideální je především v létě, kdy naše pokožka potřebuje opravdu hydratovat Kyselina hyaluronová je tělu vlastní, vstřebatelná látka. Nachází se v mezibuněčné hmotě....(Pokračování...)
1. Před aplikací hydratační péče Poprašek termální vodou obličej skvěle připraví na aplikaci hydratační péče. Tento krok zapadne do ranní a večerní rutiny. Ráno pleť totiž perfektně probudí a večer zase pomůže citlivé pleti k lepší regeneraci. 2. Při vystavení externí...(Pokračování...)
Ráno Stejně jako vydatná snídaně nastartuje vaše tělo, tak i ranní péče probudí vaši pleť. Napumpujte ji proto hned po probuzení vitaminy a osvěžte těmito blahodárnými přípravky: Na oteklé oči Proč máte každé ráno váčky pod očima? Viníkem je vodorovná poloha, ve které...(Pokračování...)
Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok. Slunce se významně podílí na předčasném stárnutí pokožky - podle dermatologů má až 80 %.  Jak si nejlépe užít jaro a léto se zdravou a svěž...(Pokračování...)
Pondělí Zbavte se intimního porostu Dnešní úkol: Chloupky v tříslech vytrhejte už začátkem týdne. Zarudlá pokožka se uklidní a případné pupínky se včas zahojí. Sexy triky: Abyste při depilování nemusela zatínat zuby zbytečně velkou bolestí, nejprve zkraťte dlouhé chloupky na...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Domácí masky jsou jednoduché, bez chemikálií a skoro nic nestojí. Tuhle si zamilujete. Dokáže pomoct i s vráskami.
Sáhněte po kyselině salicylové.
Trápí vás nepříjemné neduhy vaší pleti? Suchá místa, akné, rozšířené póry a začervenalé skvrnky? Vyzkoušejte náš recept na všechny...
Bez make-upu ani ránu, protože musíte maskovat? A opravdu si se svou pletí rozumíte?
Obsahuje jen dvě složky a dokáže vás zbavit strií, pigmentových skvrny, akné i malých jizviček.
Ošetřování pupínků může vyžadovat odbornou pomoc. Máme seznam parních lázní, které vám v jejich léčbě dokonale pomůžou. Jestli...
Nezapomínejte se o sebe v zimním období starat o něco víc. Tyto čtyři tipy by vám mohly napovědět, jak na to.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná