Vydáno: 5. 5. 2017  /   Aktualizováno: 5. 5. 2017
Tělo
Už se jen tak nezapotíte
Antiperspiranty a deodoranty používáte každý den, ale jste si jistá, že o nich víte vše potřebné?

Jaký je vlastně rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Deodorant pocení nezabraňuje. I přesto, že může pot lehce pohlcovat, zbavuje vás hlavně nepříjemného odéru – buď bakterie způsobující zápach rovnou zabíjí, nebo jejich pach prostě překryje vůní. Pouze antiperspirant umí pocení zastavit. Jeho aktivní složky dočasně zablokují potní žlázy a krupičkám potu zabrání, aby vystoupily na povrch kůže.

Proč je triko, které jsem měla v práci na sobě, cítit víc než propocený top z posilovny?
Klasický pot, který si vyrobíte třeba při spinningu, se z 99 % skládá z vody – zbytek tvoří rozpuštěné soli a aminokyseliny. Z těla ho vypumpovávají takzvané ekrinní žlázy, které jsou rozprostřeny po celém povrchu kůže. Pot, který se vám line z podpaží, způsobují apokrinní žlázy, které najdete přesně na tomhle místě, a jejich pohonem je adrenalin. Tenhle druh potu tvoří z 80 % voda a zbytek je umíchán z lipidů a bílkovin, které jsou přímo živnou půdou pro bakterie.

A co přírodní deodoranty?
Stejně jako jiné deodoranty, přírodní přípravky vám nezařídí antiperspirační účinky. Nicméně jsou často poskládány z ingrediencí, jako je jedlá soda, rostlinné pudry, esenciální oleje a jíly, které pot pohlcují a snižují počet bakterií, jež zápach spouštějí.

Kdy je ideální používat antiperspirant?
Před spaním. Soli, které uzavírají potní žlázy, se totiž nejlépe vstřebávají, když tělo odpočívá v klidové teplotě. A že si ráno plánujete dopřát sprchu? V pořádku, potní ochranu jen tak nevymyjete.

Co déle vydrží – sprej, nebo tyčinka?
To druhé, protože v této formě si přípravek nanesete mnohem rovnoměrněji, a tím pádem i efektivněji.

Po nanesení antiperspirantu mě v podpaží svědí. Proč?
Nedepilovala jste se před chvílí náhodou? Pokud to takhle děláte běžně, tak pozor: Žiletka totiž může s chloupky odstranit i svrchní ochrannou vrstvu kůže a antiperspirant „ránu“ akorát podráždí. 

Proč po antiperspirantu bílá trička žloutnou? Jak tomu předejít?
Žluté skvrny jsou způsobeny reakcí tělních olejů, potu a složek antiperspirantu. Na rozdíl od jednorázových se tyhle fleky s každým nošením vrství – a samozřejmě pak hůře a hůře odstraňují. Vždy se proto nejprve ujistěte, že už přípravek zaschl, teprve pak se oblékejte.

Mají antiperspiranty vliv na rakovinu prsu?
Studie, která sledovala hygienické návyky 813 žen, jež vyhrály nad rakovinou prsu a 793 žen bez patologických nálezů, nenašla žádný důkaz, že by existovalo nějaké spojení téhle choroby s antiperspiranty či deodoranty.

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Kde hledat inspiraci? - Propátrejte Instagram (zamiřte třeba na @Tattoos_Of_Instagram a @TattooInkspiration). - Obrázek by měl mít nějaký význam a měl by působit nadčasově. Čím větší smysl totiž pro vás bude mít, tím menší je pravděpodobnost, že své ozdoby budete jednou litovat. - Co takhle si zkusit ornament...(Pokračování...)
Depilace v salonu chyba č. 1 Zapomněla jste, že jste objednaná do salonu, a oholila se. Jestli chcete z tohohle chlupatého masakru vyváznout s hladkou kůží, musí být váš porost nejméně šest milimetrů dlouhý. Je-li kratší, nepřilne k vosku a nepůjde vytrhnout. Vy si vytrpíte svoje, ale on bude vesele dál...(Pokračování...)
Tetování je vaší vášní nebo jen pokukujete po tom správném místě? A co ucho? Tetování na tomhle místě se stalo celosvětovým trendem. Ale není jen tak pro něhoho. Pokud jde totiž o obličej a části, které na něj navazují, není tvoření takové parády zrovna...(Pokračování...)
Nemusíte posilovat ruce, břicho, zadek a nohy zvlášť. Stačí, když si najdete jednu pozici, která to udělá všechno naráz. Takovou je plank. Když ho budete provádět poctivě a správně, posílíte nejen břicho, ale i záda, paže, zadek i nohy. Buďte na loktech a špičkách nohou. Dodržujte rovnou linii těla a...(Pokračování...)
Jestli každoročně přemýšlíte, jak se toho tučňáka, který se usídlil na vašem pase, zbavit, my víme. Samozřejmě vás nemine cvičení. To je jasné. Posilujte břicho třeba takhle... K tomu ještě nezapomínejte, že některá jídla vám na objemu budou taky přidávat. Nejhorší je cukr,...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Pocení považujeme za něco nepříjemného a obtěžujícího. Faktem ale je, že tento proces je důležitý pro regulaci tělesné teploty... Co...
Nadměrné pocení, známé taky jako hyperhydróza, je stav, který nutí tělo, aby se bezdůvodně potilo víc, než je běžné, aniž by za tím...
Pokud stále oddalujete pohyb a změnu jídelníčku na další a další týden, tohle video je přesně pro vás! Vztyk a jdeme do toho!
Když se pravidelně potíte, chráníte si ňadra.
Buďte vždy o krok napřed před potem - ať už na hřišti nebo v každodenním životě - s novými antiperspiranty adidas Cool & Dry pro...
Tímhle trikem si pomáhá herečka Jessica Biel při slavnostních událostech.
Kdo z nás by se v létě při vysokých tepotách nepotil. To by bylo proti přírodě. My vám ale poradíme, jak na ni lišácky vyzrát.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná