Vydáno: 3. 11. 2015  /   Aktualizováno: 3. 11. 2015
Zdraví
Zeleninu vařit, nebo chroupat?
Živá strava je trend, který taky dost stojí. Opravdu se vyplatí do syrových pokrmů investovat?

Kdykoliv jedu za kamarádkou na Vinohrady, neodoláme a skončíme ve vitariánské cukrárně. Na hříšně drahém koktejlu s açai a dortu z konopných semínek. Co bychom neudělaly pro své zdraví. Opravdu jsou ale raw potraviny takový zázrak? Tohle označení znamená, že pokrm neprošel teplotou vyšší než 42 stupňů, takže si zachovává podobné vlastnosti jako zasyrova. Jenže přejít na takzvanou živou, vitariánskou stravu není jen tak. V praxi to obvykle znamená, že nejíte maso ani mléčné výrobky. Raw strava se přitom skládá převážně z ovoce a zeleniny a jako zdroj energie slouží semínka a oříšky. „Čistě raw strava je zrádná, znám řadu případů, kdy způsobila velké zdravotní problémy,“ varuje Miša Kučová, specialistka na zdravou výživu. Jaké „dobrawty“ vás tedy nadopují živinami a kdy už jejich polykáním riskujete zdraví?

Pijte smoothie
Drink z čerstvého ovoce a zeleniny představuje z raw jídelníčku to nejzdravější. Napumpuje vás totiž fytoživinami, vitaminy a vlákninou z čerstvých sezonních plodů. V létě se mixují třeba okurky, špenát, jahody, meruňky, na podzim hroznové víno, řepa, mrkev, hrušky, v zimě uskladněná jablka, kapusta nebo mražené lesní plody a na jaře třeba kopřivy, pampelišky nebo bylinky, které si celý rok pěstujte v květináčích. Tu a tam neuškodí ani exotické plody jako banány nebo avokádo a hodí se přidat i kvalitní tuk kokosového olej či ghí. Aby se smoothie povedlo, potřebujete na něj i kvalitní přístroj (blender), který mixuje dohladka. Protože cedit mezi zuby kusy nerozmixované zeleniny zrovna nepůsobí jako chuťový zážitek. „Obzvlášť stonky, listy a kořeny mívají hodně tuhá vlákna. Živiny jsou v jejich buňkách  – anglicky cells – opravdu uzamčeny jako ve vězení, a pro tělo tudíž nedostupné. Když je blender nerozdrtí, nestrávená vlákna nebo kousky semínek můžou nafukovat břicho a působit pocit těžkosti. Proto si pro smoothie pořiďte přístroj, který má výkonný i dost rychlý motor, speciálně tvarované nože a nádobu, v níž se suroviny netočí bez užitku dokola, ale stále se vracejí k sekacím nožům,“ doporučuje znalec technologií na výrobu smoothie Petr Vyoral, atranet.cz.

Navařte si antioxidanty
Rodiče vás vždycky nabádali, ať zakousnete jablko, protože „syrové“ má nejvíc vitaminů? Ne že by neměli pravdu. Ale bát se, že vařením se vitaminy úplně ztratí, rozhodně nemusíte. Jasně, céčko se ničí, ale jiné cenné látky se naopak tímhle procesem znásobují. Třeba borůvky obsahují po tepelné úpravě tisíckrát víc antioxidantů a stejně tak i pečená řepa! Dušená mrkev má taky větší hodnotu, než když ji schroupete jen tak, a co teprve rajčata. V zimě do sebe s radostí ládujte kvašenou zeleninu pickles a dlouho připravovanými vývary z masa a kořenové zeleniny. Střídejte syrové jídlo s dušeným, pečeným nebo blanšírovaným a zvýšíte šanci, že z každé potraviny vytěžíte všechno dobré, co může poskytnout.

Semínka vs. maso
Syrová strava je lehká, dodává energii a zachovává enzymy pro lepší trávení. Tradici má ale původně v zemích kolem rovníku, kde celý rok pálí slunce. V našich podmínkách je s raw problém. Ovoce v zimě chybí, a aby se tělo zahřálo, potřebuje mnohem víc síly. „Vitariáni to dohánějí jedením spousty semen a ořechů, jenže ty snadno žluknou a jsou náchylné k plísním. A u kupovaných raw výrobků si kvalitu nemůžete pohlídat. Riskem je také narušení rovnováhy omega-3 a omega-6 mastných kyselin,“ varuje Miša Kučová. Zachování enzymů je sice výhoda, jenomže lidský metabolismus je vybaven i vlastními enzymy, které si umějí se stravou, obzvlášť tou lokální, dobře poradit. Zato v raw dietě bez živočišných produktů určité látky chybí. „Tvrdí se, že vitamin B12 nahradí řasa spirulina, ale ve skutečnosti při její konzumaci spotřeba B12 jenom stoupá, obsažené kobamidy totiž příjem tohoto vitaminu blokují! A asi jen 3 % dospělých umí přeměnit beta-karoten z mrkve a další zeleniny v plnohodnotný vitamin A, který je zásadní pro imunitu, plodnost, zdravé oči a pokožku,“ vypočítává Cosmo expertka. Všemocná nejsou ani vychvalovaná lněná semínka. Sice obsahují omega-3 mastné kyseliny ALA, ale ty se adekvátně nepřeměňují v ostatní potřebné druhy omega-3. Sázet jen na rostlinné zdroje je ošemetné i u vitaminu D a vápník, zinek nebo železo se také mnohonásobně lépe vstřebávají, když pocházejí z živočišné říše. Bohužel deficit se projeví klidně až za několik let! Podtrženo, sečteno: Radikální diety můžou dost uškodit. Proto než začnete experimentovat, pořádně si tenhle krok rozmyslete.

Máte to jíst syrové?
ANO   
 
Mléko – Sýry či jogurty z nepasterovaného mléka jsou stravitelnější a i vápník se lépe vstřebá. Zajeďte si pro čerstvě nadojené mléko na farmu nebo do mléčného automatu a připravte si domácí kefír, tvaroh či syrovátku.

NE!            
brokolice, květák – Obsažené antinutriční látky škodí štítné žláze. Odbourají se jedině vařením.
rajčata – Syrová sice neublíží, ale když je uvaříte, vymáčknete z nich víc. Násobí se totiž nejen vůně a chuť, ale i množství lykopenu, který chrání před rakovinou. Čím delší vaření, tím líp se antioxidant využije. Takže vida, kečup a rajská mají něco do sebe.

Je to složitější…
čokoláda – Důležitější než nálepka raw je kvalita surovin. Čokoláda má obsahovat kakaové máslo, ne rostlinné oleje.
vajíčka – Syrový žloutek klidně přimíchejte do smoothie, bílek ale jezte vařený, zasyrova brání vstřebávání některých látek. Ideální je příprava nahniličko.

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslej...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Škrundání, kručení v břiše nebo křeče…Víme, co si máte naložit na talíř, abyste tomuhle všemu předešla, a zachránila si tak kůži nejen...
Hustší vlasy, pevnější pleť nebo lepší nálada. Klíč k tomu všemu najdete ve své kuchyni.
Prověřili jsme nejnovější hipsterské hity v oblasti zdravého stravování.
Pročistěte tělo od škodlivin, pomůžete nejen zdraví. Detox vás promění v zářivou bytost s krásnou pletí a věčně dobrou náladou.
Vegani umějí upravit zeleninu, luštěniny a semínka na všechny způsoby.
Shodit rychle a natrvalo by chtěl každý, tak ale diety nefungují. Hubnout se musí pěkně pomalu. Jakým zaručeným receptům se vyhnout,...
Ta holka je jak z cukru, říkávaly naše babičky. Dejte si ale pozor, aby z vás, cukrové panenky, nebyla za chvíli panenka tuková. Cukr...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná