Vydáno: 8. 3. 2016  /   Aktualizováno: 8. 3. 2016
Zdraví
Proč jsou mladé ženy tak unavené?
Taky se řítíte životem na plný plyn, a než abyste si dala chvíli pauzu, zaženete únavu kafem a jedete dál? Zjišťovali jsme, proč tolik žen dobrovolně odmítá odpočívat a trpí vyčerpáním.

Moje kamarádka Anna mívá kruhy pod očima a celý den se prolévá kofeinem. Není divu, neustále kmitá. Přes den pracuje na finančním úřadě, po večerech vede kurzy flamenca, překládá ze španělštiny a vyrábí korálkové šperky, které pak prodává přes internet. Její přítel se mezitím schází s přáteli, chodí plavat nebo se dívá na televizi. Anna se k němu skoro nikdy nepřipojí. Spí pět a půl hodiny denně, a kdykoli jí zavolám, dozvím se od ní: „Nestíhám!“ Když jsme s přáteli vyrazili na týden na hory, jediná Anna si s sebou přibalila notebook, a zatímco my ostatní jsme po lyžování seděli u kamen a hráli karty, ona ve vedlejším pokoji dodělávala pracovní resty. Jenže když jí připomenu, že si toho nabírá moc a měla by zvolnit, ohradí se: „Já to zvládám! Potřebuju pořád něco dělat, jinak bych to nebyla já!“ Přitom Anna není jediná. Podle průzkumu amerického Pew Research Center spí mladé ženy méně hodin než muži a 91 % procent z nich prohlašuje, že jim nezbývá čas na relaxaci. Taky často padáte na ústa a myslíte, že prostě nemůžete zvolnit? Omyl, tohle tempo si nastavujete sama. „Hodně z nás je vedeno k tomu, že musí žít naplno, tedy maximálně vyplňovat svůj čas různými aktivitami. Jen tak ležet, když jsme unavení, nás neudělá šťastnými, tak se nutíme k činnosti, která nás ve skutečnosti vůbec nebaví,“ tvrdí pražská psychoterapeutka Barbora Tóth. Čtěte, proč byste z ruského kola měla radši stejně bleskově vysednout a jak.

Únik před nespokojeností?
Možná věříte, že čím víc budete pracovat a čím větších úspěchů dosáhnete, tím budete šťastnější. Jasně, tímhle mýtem se řídí spousta lidí, jenže podle psychologů pocit štěstí jen z deseti procent závisí na vnějších okolnostech, jako je třeba povýšení nebo vyšší plat. Z těch devadesáti procent je vaše štěstí otázkou vnitřního postoje! Jenže i když si tuhle pravdu uvědomujete, okolnosti vás nutí vymačkávat ze sebe maximum. „Mám tak soutěživé kolegyně, že se bojím jen trochu zvolnit tempo, abych pak nepůsobila jako nejslabší v týmu,“ přiznává třicetiletá Eliška, která pracuje v marketingovém oddělení soukromé školy. „Všechny zůstávají v práci přesčas, dobrovolně si nabírají víc úkolů, než mají v popisu práce, připojují se na firemní e-mail i o víkendech. Tak to prostě dělám taky. V neděli večer běžně vyřizuju pracovní poštu, zatímco přítel si vedle v pokoji čte.“ Z výzkumu amerického časopisu Women’s Health navíc vyplynulo, že 55 % žen se dokonce cítí provinile, když odpočívají! Třiaosmdesát procent z vás spí se zapnutým mobilem, protože jinak by je znervózňoval pocit, že prošvihnou důležitý hovor. Jenomže není tohle jenom zástěrka, abyste unikla před osobním životem? Možná už se vám taky někdy stalo, že jste se večer raději pustila do „neodkladné“ prezentace, místo abyste s přítelem probírala vaše společné problémy anebo si třeba v klidu sedla a zamyslela se nad tím, proč nejste šťastná ve vztahu, v práci nebo co byste na svém životě chtěla změnit. „Schovávala jsem se za práci v době, kdy jsem cítila, že už chci dítě, zatímco můj přítel odmítal založit rodinu,“ vybavuje si období hyperaktivity pětatřicetiletá Jana. „Nacházela jsem si proto další a další aktivity, čím dál míň jsem spala a byla tak vyčerpaná, až mě nakonec na tři týdny skolil těžký zánět průdušek. Až zpětně mi došlo, že jsem se asi podvědomě snažila co nejvíc zaměstnat, abych nemusela uvažovat o tom, co dál udělám s naším vztahem.“

Nežijete spíš pro druhé?
Kde se ve vás bere nutkání věčně fungovat jako fretka, zatímco váš drahý si u televize prostě hodí nohy na stůl a otevře pivo? Možná se podvědomě snažíte potěšit okolí a vysloužit si uznání. Přitom sklon přepínat se, abyste platila za tu schopnou, se nejspíš zrodil už v dětství. „Celý problém se týká takzvaného falešného já neboli self,“ tvrdí Barbora Tóth. „My lidé máme přirozenou tendenci být v kontaktu se sebou, vědět, co je nám příjemné a co ne, co nás baví a co nudí. Jednoduše řečeno, rozumíme sami sobě.“ Ovšem výchova dokáže tuhle schopnost pokřivit. „Ideální je, když rodiče dají dítěti svobodu prožívat a dělat věci, jak potřebuje, jak je cítí,“ objasňuje Cosmo odbornice. „Například tříleté dítě si chce sníst svačinu schoulené na gauči, a ne u stolu, touží skákat v louži, a ne zrovna sedět v kočárku a mlčky sledovat, jak maminka nakupuje. Pokud rodič ratolesti dopřeje dělat to, co chce dělat (nemusí to být samozřejmě ve sto procentech případů), pak je jeho potomek v přirozeném kontaktu se sebou, se svými potřebami, rozumí si a přesně ví, co má dělat, aby se cítil dobře.“ Takoví lidé podle psychologů žijí v dospělosti vnitřně naplněný život. Vědí, co potřebují, dělají to a cítí smysluplnost vlastního konání. Jenže většina z nás tenhle přístup nezažila. Naopak byla neustále směrována, co a jak má dělat. A protože jste přirozeně toužila po pochvale, začala jste se vzdávat svého chtění a dělala jste věci tak, abyste potěšila druhé. „Tehdy se začíná vytvářet falešné self,“ objasňuje Barbora Tóth. Co to znamená? Snažíte se co nejvíc naladit na druhé a plnit jejich přání spíš než ta svoje. „A takoví lidé už pak celý život dělají, co jim druzí poradí, co se od nich očekává.“ Můžete se přetrhnout, abyste měla dokonalou domácnost, protože věříte, že tím stoupnete v očích svého partnera a všech lidí, které pozvete na návštěvu. Přečtete si, jak je důležité chodit cvičit, a tak to děláte, ačkoli vás to třeba ani netěší a vnímáte spinning jen jako další povinnost. Ve firmě se třeba snažíte o povýšení, protože kariéru dnes budují všichni. „Vzniká začarovaný kruh, protože štěstí se nedostavuje, a tak člověk ještě přitáhne šrouby, nabere si více aktivit, které slibují pocit spokojenosti, a vede to k ještě větší frustraci,“ varuje Barbora Tóth. U mužů se jejich snaha potěšit ostatní projevuje hlavně v práci. „Muž se strhá kvůli šéfovi, ovšem když je doma, už může odpočívat, společnost ho nenutí výrazněji přispívat k chodu domácnosti, aby se více cítil chlapem,“ dodává odbornice. Ženy se oproti tomu snaží platit za supermanky na dvou frontách.

Co opravdu chcete?
Co s tím? „Řešení je najít zpět cestu k sobě. Vědět, kdo jsem, a jednat v souladu s tím.“ Jenže pokud jste se už dlouho nezastavila, nejspíš vás v každém okamžiku nečinnosti zachvátí neklid. „Nedokážu sedět v klidu ve vaně. Píšu si tam seznam úkolů na další den,“ popisuje devětadvacetiletá Martina. „Připadá mi to jako fajn způsob, jak šetřit čas.“ Jenže ve skutečnosti jde jen o reakci těla, zvyklého na neustálý stres. Rozbouřené stresové hormony vás opravdu jednorázově můžou nakopnout k efektivnější práci a lepším výkonům. Jenže pokud se na jejich rozbouřených vlnách vozíte neustále, koledujete si o nespavost, vysoký tlak, zažívací potíže a chronickou únavu. Může vám třeba připadat, že ani nepotřebujete spát déle než pět hodin denně, jenže se cítíte tak nabušená energií jen proto, že vám v žilách čtyřiadvacet hodin denně pumpuje stresový hormon kortizol. A čím déle žijete bez odpočinku, tím vyšší je riziko, že se jednoho dne začnete potýkat s úzkostmi nebo upadnete do deprese. Lidé, kteří jsou neustále v letu a nedopřejí si oddych, navíc mají větší sklon k závislosti na alkoholu, drogách nebo k přejídání a obezitě. Co s tím? Pro začátek si plánujte odpočinek stejně jako práci. Pokud se před vámi nečekaně objeví volný den, nesnažte se ho zaplnit pochůzkami ani neotevírejte pracovní e-mail. Nevymýšlejte si na sebe nové povinnosti, naopak uvítejte možnost neprovádět nic. Abyste se naladila na své pocity, potřebujete být chvíli v klidu, ničím se nerozptylovat. Zamyslete se, které z činností vás opravdu uspokojují a věnujete se jim opravdu jen kvůli sobě. Co vážně čekáte od života, co vás těší? Když takhle sedíte a brouzdáte jen ve své duši, děláte pro sebe mnohem víc, než když se řítíte od úkolu k úkolu jako raketa.

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslej...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Jaro je jak dělané pro pročištění těla. Napusťte si tuhle osvěžující vodu a odplavte zimu.
Oblíbené vysoké podpatky a pouzdrové šaty možná působí úžasně šik, ale pokud obětujete módě veškeré pohodlí, brzy vás zmůže takzvaná...
Cítíte se unavení a nechcete hned sahat po kávě a čokoládě? Děláte dobře, sílu můžete načerpat i přírodní cestou.
Aby tělo dobře fungovalo, potřebuje pravidelný draslíkový dopink. Když vám ale důležitý prvek schází, objeví se únava, nespavost,...
Anémie neboli chudokrevnost je stav, kdy máte v krvi málo červených krvinek a krevního barviva, proto jste stále bledá, vyčerpaná a...
Ponocování, dehydratace a přibývající věk může přidat na objemu váčků pod očima, což není nic hezkého. Těchto pár vychytávek vám s...
Dlouhá zima možná napáchala na vaší pleti škody: pokožka je suchá, podrážděná a pomačkaná. Poradíme vám, jak se zase stane hladkou a...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná