Vydáno: 10. 2. 2017  /   Aktualizováno: 11. 2. 2017
Zdraví
Vyměňte kakao za výživný karob
Pokud hledáte alternativu ke kakau a melta i caro už vás nebaví, je tu karob. Překvapí vás jeho vlastnosti a mohou ho i celiaci.

Jsem asi jediný člověk na světě, co nemá rád kakao a čokoládu. Když ještě přihlédkneme k tomu, že jsem žena, je to pravdu trochu divné. Proto jsem vždy hledala alternativu, s kterou to tak trochu ošulím. Narazila jsem na karob a bylo jasno. Tenhle hnědý prášek je získáván z dřeviny, které se říká svatojánský chléb nebo rohovník. Roste ve středomoří a není žádnou novinkou. Oblíbený byl už ve starověkém Řecku a Egyptě

Oproti kakau je o kus zdravější. Má o třetinu méně kalorií než čokoláda a 17x méně tuku. Můžete si ho dát i při hubnutí a ještě vyplavíte ze svého těla trochu cholesterolu. Neobsahuje kofein, takže nezrychlí tep a vy v klídku usnete. Je přirozeně sladký. Nemusíte tak doslazovat a zvedat hodnoty, které nechcete. A je skvělý pro celiaky. Pokud nemůžete lepek, karob je jasná volba!

A obsahuje samé dobré věci:
vápník:  3x více než mléko nebo kakao
vláknina: pektín a lignin - dobré při trávení
vitamín E a vitamíny skupiny B
draslík
hořčík
kyselina listová
mangan
fosfor
selen

Autor: Markéta
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

Nadbytek tekutin ve tkáních vám může především po ránu nafukovat pytle pod očima, způsobovat otoky rukou a nohou a zhoršit celulitidu. Potřebujete proto pořádně nastartovat lymfatický systém, který vymývá z buněk škodliviny a odvádí je společně s přebytečnou vodou z těla ven. Rozhýbejte...(Pokračování...)
Ve dnech, kdy na sobě máte formální oděv a lodičky, se totiž pohybujete méně, než když do práce vyrazíte ve volných šatech a v botách na nižší platformě. Pak vás totiž spíš napadne vystoupit z tramvaje a ujít kousek cesty pěšky, což na jehlách a v úzké sukni nejsp...(Pokračování...)
Každý den – Používejte bělicí pastu, ale kupujte pouze kvalitní výrobek. Levná cídidla mohou obsahovat brusné částice, které poškozují sklovinu. Nejlepším pomocníkem jsou zubní krémy s obsahem peroxidu. Většina bělicích past navíc pomáhá řeš...(Pokračování...)
„Proč vlastně lidé tolik touží po bílých zubech?“ Protože bílý úsměv je v přírodě známkou mládí. Ne nadarmo se říká: „Podle zubů poznáš stáří koně.“ „Proč jsou špičáky vždy žlutější?“ Protože mají ztluštělou...(Pokračování...)
Měli pravdu a vědí to i šéfkuchaři špičkových restaurací. Třeba v newyorském podniku Le Coq Rico vám při odchodu zabalí nejen to, co jste nedojedla, ale přidají i zbytky, jež nastřádali během samotné přípravy pokrmu. Fakta? Třeba hrstka bramborových slupek obsahuje až polovinu doporučené denní d...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Guláš ani těstoviny to nebudou. Vyberte si z těchto čtyř variant a váš výkon bude maximální.
Takové jednoduché návyky způsobí to, že budete zdraví a stárnutí si vás jen tak nenajde.
Víte, že tahle blahodárná voda není jen na zevní použití, ale je skvělá pro tělo i zevnitř? Pijte vodu z růží a budete mít krásnou...
Taky vám doma vtloukali do hlavy, že je škoda jídlo vyhazovat?
Poznejte, jak se vaše oblíbené jídlo připravuje a jak moc vám zatíží trávení.
Jaro se sice blíží pomalu. Jenže, pokud vás každé jaro trápí senná rýma, můžete její sílu začít ovlivňovat už teď.
Snažíte se dostat do formy ještě před létem? Takovou dobrotu si zamilujete a rozhodně nemusíte mít špatné svědomí.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná