Vydáno: 15. 2. 2017  /   Aktualizováno: 15. 2. 2017
Zdraví
Lupénka – ošklivá nemoc, která trápí i krásné ženy
Tahle nemoc ošklivě vypadá, ale nevyhýbá se modelkám ani herečkám. Víme, co dělat, když se vám vzbouří kůže.

Máte pleť jako hedvábí a věříte, že vám žádná kožní nemoc nehrozí. Jenže už zítra se vám na hrudi nebo třeba pod vlasy může udělat malý svědivý flíček. Přibudou další a průšvih je na světě. Lupénka neboli psoriáza není žádná novinka, ztrpčovala život už starým Řekům. V Čechách trápí asi 300 000 lidí a pořád jich přibývá. Problém nejčastěji odstartuje mezi šestnáctými a třicátými narozeninami, ale může poprvé vystrčit drápy i dřív nebo později. Pozor! Možná máte k lupénce genetické předpoklady, aniž o tom víte. Sklon k onemocnění si nosíte v těle jako časovanou bombu, kterou může jednoho dne odpálit třeba infekce nebo stres. Pokožka se často vzbouří například po porodu. „Bojuju s lupénkou tři roky, předtím jsem s kůží nikdy žádné potíže neměla,“ prozrazuje šestadvacetiletá grafička Anna. Kůže se jí zbláznila těsně poté, co jí lékaři objevili sníženou funkci štítné žlázy. „Neví se, jestli to mělo se štítnou žlázou souvislost. Podle mě mi tu nemoc spustil stres v práci.“ Čtěte, jak odhalíte, jestli si i na vás lupénka brousí zuby, a jak s ní zatočíte, pokud vám už dělá společnost.

„Zešílela mi imunita.“
Jestli vás najednou začala svědit kůže a olupují se z ní bílé šupinky, na vině je imunita. Trochu zešílela a začala bojovat proti vaší vlastní kůži. Kožní buňky pak rostou až sedmkrát rychleji než normálně a nedokonale rohovatí. „Lupénku jste nemohla nikde chytit, není totiž nakažlivá. Jde o nepřenosnou zánětlivou kožní chorobu,“ vysvětluje dermatolog Pavel Zloský z laserového centra pražské kliniky Esthé. „Dědí se předpoklady ke vzniku onemocnění.“ Pokud nikdo ve vaší rodině lupénkou netrpí, můžete být docela v klidu – riziko, že na vás choroba zaútočí, je jen asi tříprocentní. Jestli tenhle kožní problém trápí jednoho sourozence, jste ohrožená z dvaceti procent. Když máte nemocného jednoho rodiče nebo prarodiče, s třicetiprocentní pravděpodobností se lupénka vyklube i vám. Pokud se s touto chorobou potýkají oba vaši rodiče, na sedmdesát procent se vám psoriáza nevyhne.
První útok může vyprovokovat spousta věcí – třeba obyčejná viróza, angína nebo zánět zubu. Nebezpečí představují i hormonální změny po porodu, očkování, problémy se štítnou žlázou, taky cukrovka nebo poranění kůže. Svědění pokožky a tvorbu šupinek ale může odstartovat i taková banalita jako nedostatek spánku, rozchod s partnerem nebo problémy v práci. „Na kůži se vám vytvoří jasně ohraničené, zarudlé flíčky, které svědí a jsou pokryté šupinami,“ poznamenává dvaadvacetiletá modelka Lenka, které lupénku vyvolal stres před maturitou. „Ještě se mi nestalo, že bych kvůli lupénce přišla o zakázku. Nestydím se za ni, ničím ji nezakrývám. Lidé někdy divně koukají, ale vždycky jim hned vysvětlím, co mi je.“ Jestli vás už jednou flíčky zasypaly a pak zmizely, měla byste si kůži hýčkat a dělat všechno pro to, aby se nevrátily. Lupénka je totiž nevyléčitelná, odstranit se dají jenom její příznaky. Dřímá ve vás, a jakmile vás něco oslabí, znovu se vám zakousne do pleti. „Musíte se s tou nemocí naučit žít, protože ji máte napořád,“ dodává Lenka. „Já jsem třeba úplně přestala pít alkohol, mažu se spoustou krémů, dopřávám si léčivé koupele. Vlastně mě to donutilo víc o sebe pečovat.“

„Vyhodili mě z koupaliště.“
Zarudlá a šupinatá ložiska lupénky na kůži samozřejmě nejsou právě nejlepší módní doplněk. A přitom tahle nemoc často trápí mladé ženy, pro které je hodně důležité dobře vypadat. Poprvé vás zaskočí ve věku, kdy se chcete líbit a jste citlivá na to, co si o vás myslí okolí. Proto vám ještě víc než kůži může zničit sebevědomí. „Nenávidím své tělo,“ přiznává dvacetiletá studentka Markéta, která má lupénku úplně všude. „Na základce se mi kluci smáli, že mám svrab. Párkrát se stalo, že se mnou někdo nechtěl sedět v lavici, protože se mě štítil. V létě nosím kalhoty a trička s dlouhým rukávem, aby na mě lidé nezírali. Jednou mě dokonce plavčík vyhodil z koupaliště, protože se bál, že někoho nakazím! Fakt mě to ničí. Často brečím a moc nechodím mezi lidi.“ Tak takhle se zdeptat rozhodně nenechte. Je pochopitelné, že vás svědivá a loupající se kůže štve. Když se ale budete stranit lidí a opakovat si dokola, že svoje tělo nesnášíte, jenom tím nemoc přiživíte. Dostanete se totiž do stresu a jeho vinou vám ložiska lupénky začnou růst jako hřiby po dešti. Takže vaše kůže bude vypadat mnohem hůř, než kdybyste se cítila v pohodě. Zkuste brát nemoc jako něco, co k vám prostě patří a není důvod se za to stydět. Pokud se vám někdo posmívá, ztrapňuje tím jenom sám sebe.

„Chtěl lupénku léčit hudbou.“
Je jasné, že se chcete lupénky zbavit, a to hned. „Udělala bych cokoli, abych zase měla hladkou kůži,“ potvrzuje třicetiletá asistentka Diana. Jenže než investujete své poctivě vydělané peníze do „zaručeně účinné“ léčby, kterou jste objevila na internetu, pořádně se rozmyslete. Na vaší touze po sametové pokožce se totiž živí mraky podvodníků. Na síti objevíte spoustu „spolehlivých“ rad, jak se lupénky zbavit, jenže málokterá vážně zabírá. „Šla jsem k léčiteli, který sliboval, že mě lupénky zbaví za dvě sezení,“ líčí devatenáctiletá prodavačka Tereza. „Položil mě na lehátko, pouštěl mi meditační hudbu a opakoval, že se musím uvolnit. Pak mě celou namazal nějakým krémem. Za hodinovou terapii jsem byla lehčí o tisíc korun. Nejenže to nepomohlo, ale dostala jsem zánět kůže.“ Možná léčitelům věříte, ale než se k některému objednáte, dobře se o něm informujte. Ideální je, když se necháte léčit jedině od člověka, který už pomohl někomu z vašich známých.

„Drahé krémy? Můžou způsobit vyrážku.“
Jestliže se vám kůže vzbouří, v první řadě se svěřte kožnímu lékaři. Než k němu půjdete, klidně sama začněte s podpůrnou léčbou. V lékárně koupíte různé masti, tělová mléka a krémy na lupénku (nazývají se emoliencia), které kůži promastí a hydratují. Tak odstraní nánosy šupin a uleví vám od svědění. Můžete se také doma naložit do vany a přidat do vody pšeničné otruby, výtažky z ovsa, sůl z Mrtvého moře nebo speciální hydratační koupelový olej. Počítejte ale s tím, že na každého zabírá něco jiného. „Existuje milion šíleně drahých krémů, které prý lupénku zaženou, ale žádný mi nepomohl,“ stěžuje si pětadvacetiletá učitelka Dagmar. „Z jednoho mi dokonce naskákala vyrážka. Zjistila jsem, že hlavní je neustále se promazávat čímkoliv mastným a neparfémovaným, aby kůže dýchala a víc se neloupala. Třeba se ukáže, že vám vyhovuje ten úplně nejlevnější přípravek, jaký v lékárně seženete.“
Měla byste vědět, že volně prodejné přípravky většinou jen zmírní příznaky, ale ložiska nezahojí. Takže i když běhání po poliklinikách nepatří k vašim oblíbeným kratochvílím, vyrazte ke kožaři. Ten v první řadě zjistí, jestli vás opravdu trápí lupénka. Ne každá loupající se vyrážka je projev téhle nemoci. Lékař vás prohlédne, a pokud si nebude jistý, vyšetří vzorek vaší kůže pod mikroskopem. Z krve se lupénka ani předpoklady k ní zjistit nedají.
Léčba vás rozhodně nebude bolet, právě naopak – skládá se i z vyloženě příjemných úkonů, jako jsou třeba koupele ve slaném roztoku. Ty vám předepíše lékař a hradí je pojišťovna. Někteří lékaři doporučují lupénkářům kortikoidové masti, ale na ty si dejte pozor. Kůži sice bleskově vyčistí, ale léčbu doprovází spousta vedlejších účinků. Klidně se vám může stát, že se svědění nakonec vrátí s ještě větší zuřivostí. Můžete se také mazat dehtovou pastou, která má dvě nevýhody: páchne a všechno špiní. Na druhé straně ale docela zabírá. Zeptejte se lékaře, zda se pro váš typ lupénky hodí ozařování UVB paprsky – někdy stačí jen jedno ozáření a svědivá ložiska se zahojí.

„Okousaly mě rybičky.“
Zázračných metod na zklidnění kůže si mezi sebou lupénkáři předávají mraky. Spousta z nich funguje i jako prevence. „Mně úžasně zabírá dieta, kterou jsem našla na internetu,“ tvrdí jednatřicetiletá produkční Kateřina. „Nejím smažené, tmavé maso, uzeniny, smetanové jogurty a sýry, vaječný žloutek a bílé pečivo. Jakmile tenhle jídelníček nasadím, flíčky zmizí.“ Pozor! Úplně si odpusťte alkohol a cigarety. Jestli pravidelně nasáváte ohnivou vodu, tak vás ani ty nejzázračnější diety a léky lupénky nezbaví.
Vyzkoušet můžete mraky dalších procedur, třeba bahenní zábaly z Mrtvého moře (www.ahava.cz) nebo turecké rybičky Garra rufa (www.garrarelax.cz). Ty okusují nemocnou kůži a údajně při tom vypouštějí z úst solné sekrety, jimiž nemocné místo dezinfikují. „Fakt to funguje,“ dušuje se jednadvacetiletá laborantka Petra, které rybičky koupila matka k narozeninám. „Když vás ryby oždibují, vypadá to sice trochu nechutně a kůže nejdřív trochu pálí, ale za týden bylo svědění i šupinky pryč.“ Některým lidem pomáhá smažení v soláriu, ale to vám žádný kožní lékař nedoporučí. Koledujete si tím totiž o rakovinu kůže! Zapište si za uši, že úplně nejlepší zbraní proti lupénce je pobyt u moře, hlavně u Mrtvého, které má vysoký obsah soli. Pokud vás svědění a olupování kůže trápí, dovolená u slané louže je ta nejlepší investice. A čím častěji se k moři dostanete, tím lépe. I když vám kůže zrovna dopřává klidu, důkladně ji promazávejte, jezte dost vitaminů a minerálů, noste jedině oblečení z přírodních materiálů. „A hlavně se nestresujte,“ nabádá Anna z úvodu článku. „Myslím, že líp než všechny léky zabírá změna životního stylu. Zkuste třeba meditovat, hodně spěte. Mně pomohlo, když jsem začala cvičit jógu. Naučila jsem se relaxační techniky, díky nimž umím teď rychle zahnat stres. Lupénka se mi už pěkně dlouho nevrátila.“

Autor: Cosmopolitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslej...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Že to nejde? Tak zkuste tyhle jednoduché věci a uvidíte.
Jaro je skoro tu a s ním i nekonečně odšťavňování plné zdraví a svěžesti. Naučte se tento jednoduchý džus a dopujte jim své tělo a...
Dnešní doba je tak trochu šílená. Stále se za něčím honíme, proč ale? Tohle hezké video by vás však mohlo uklidnit.
Tyhle slasti pro blaho těla i duše stoprocentně zabírají.
Myslíte si, že vám moc padají vlasy, nebo je to naprosto normální?
Bílé šupinky, které vám proměnily hlavu v zasněženou pláň, mohou být lupy nebo lupénka.
Všichni to zažíváme. Jsme neustále ve stresu. Není to zdravé a škodí nám to. Tohle by vám však mohlo pomoct.
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná