Vydáno: 28. 4. 2017  /   Aktualizováno: 28. 4. 2017
Zdraví
Cvičíte, ale nemůžete otěhotnět?
Dřete na své postavě, abyste se cítila sexy, nebo vás cvičení prostě baví. Jenže věděla jste, že vedlejším účinkem někdy může být i… neplodnost! Víme, jak se zdravě hýbat, když chcete v dohledné době dítě.

Nedávno jsem v bazénu narazila na ženu, která by bez mrknutí oka mohla předvádět na přehlídkách Victoria’s Secret. Břicho jako plochá dráha, pevný zadek, paže, nikde ani gram tuku. Budila zaslouženou pozornost. „Jak často cvičíte?“ nedalo mi to, abych se jí později v sauně nezeptala. Odpověď mě vlastně nepřekvapila. „Přítel pracuje ve fitness centru, dělá mi trenéra,“ přiznala dotyčná s tím, že kromě zvedání činek ještě plave, běhá na pásu, cvičí pilates, lyžuje… „Jste dobrá,“ uznala jsem. K takovému drilu bych se nepřinutila. Ona ale jen pokrčila dokonale vyrýsovanými rameny. „Jestli někdy otěhotním, klidně s tréninkem skončím. Jenže zatím se s přítelem snažíme marně. Tak cvičím.“ A nevyřkla právě důvod, proč se dvou čárek na těhotenském testu zatím nedočkala? Ano, vědci už dávno dokázali, že plodnosti nesvědčí ani anorektická vyhublost ani obezita. V poslední době ale přibývá žen, kterým se nedaří otěhotnět, přestože se snaží žít zdravě, ale sportují přespříliš. Je jasné, že když celý den prosedíte v kanceláři, chcete se po práci protáhnout a dát si do těla. Jenomže byste měla vědět, že na nárazovou dřinu není ženské tělo stavěné tak dobře jako mužské. Vyčerpávající lekce spinningu, běhání nebo galeje v posilovně může váš organismus dokonce vnímat jako stresovou situaci. A zareaguje, jak už to při stresu bývá – přepne do úsporného režimu a vyřadí z provozu některé funkce. Třeba zrovna plodnost!

Šíří se syndrom baletek
Podle průzkumu webu Běhej.com se s dlouhodobou poruchou menstruačního cyklu neboli amenoreou setká každá druhá běžkyně. Přitom dřív tento problém trápil prakticky jen vrcholové atletky nebo baletky, kterým kvůli extrémním tréninkům vynechávalo krvácení. Dnes ale narušený cyklus často řeší i celebrity, které jsou kvůli postavě pod tlakem, ale i spousta mladých akčních žen. Bohužel na menstruační cyklus je v těle navázána celá řada dalších procesů, a když vše nešlape, jak má, problémy se nabalují. „Kromě neplodnosti vede porucha cyklu ke zdravotním potížím, jako je osteoporóza nebo kornatění cév, což se běžně týkalo až žen po přechodu. Dnes se s tím ale setkáváme právě u dívek, které propadly sportování,“ upozorňuje vědkyně Miša Kučová, zabývající se vztahem zdraví a výživy. „Přitom hranice mezi tím, co tělo dobře snáší a kdy už mu sport spíš škodí, je velice tenká a u každého jiná. Samozřejmě například záleží i na tom, jak se stravujete,“ tvrdí odbornice. Nechcete riskovat, ale bez pohybu jednoduše nedokážete být? Naštěstí existují možnosti, jak cvičit, abyste se udržela v kondici, ale svou plodnost neohrozila.

Sportování a boj s hormony
Pravidelný pohyb vyplavuje hormony radosti a prokysličuje tělo, což prospívá i pohlavním orgánům. Jenže není pohyb jako pohyb. Ženy byly odpradávna stavěné na sice celodenní, ale spíše lehkou námahu. Uklízení, pobíhání kolem kamen, nošení dětí, popřípadě práce na poli. Vaše prababička se nejspíš za celý den nezpotila tolik jako vy za hodinu na rotopedu, ale do peřin padala zdravě unavená. Jasně, bicepsy ani kostky na břiše se z takového pohybu nevyrýsují, to se ale po ženách nikdy nechtělo. Jenže když se dnes snažíme faldy vyměnit za vykreslené svaly, bez intenzivního sportování už se většinou neobejdete. Tím se ženská postava paradoxně víc přibližuje mužské, které je výrazná muskulatura přirozená. Ženský organismus ale funguje jinak. „My ženy máme velmi citlivý hormonální systém a nesvědčí nám, když se do krve vyplavují vysoké dávky mužského testosteronu a stresového hormonu kortizolu. Bohužel přesně to se děje, když musíme hodně napínat síly. Kortizol udržuje tělo v bojovém a útěkovém režimu a vysílá signály, že teď se opravdu nehodí otěhotnět. Takže mozek sníží produkci pohlavních hormonů. Pokud se situace často opakuje, cyklus se dlouhodobě naruší, nedostaví se ovulace a žena přestane menstruovat,“ vysvětluje Miša Kučová. Když se navíc k tréninku snažíte donutit navzdory únavě a klidně se před cvičením dopujete kávou, nebezpečný nápor na nadledvinky, které začnou vyrábět stresový kortizol o to zběsileji, ještě zvýšíte. „Z hlediska plodnosti jsou ve výhodě ženy, které se věnují jen mírnému pohybu. Jejich tělo je v klidovém režimu, přijímá živiny a nabírá síly. Takový stav je před otěhotněním naopak žádoucí,“ dodává odbornice. A to je druhý zádrhel cvičení: schopnost otěhotnět závisí na určité minimální míře podkožního tuku, kterou má ale každá z vás individuálně nastavenou jinak. „Pro plodnost je klíčový hormon leptin, který vzniká v tukových buňkách,“ vysvětluje Cosmo expertka. „Jeho tvorba je zprávou pro mozek, že tělo má dostatek energie i k reprodukci, takže se začnou správně vylučovat hormony zodpovědné za zdravý menstruační cyklus. Se zvýšeným příjmem potravy hladina leptinu stoupá a mozek hlásí: vše je v pořádku, mám pro reprodukci dost živin. Bez adekvátního tuku se ale leptin neprodukuje, a tudíž ani nelze otěhotnět.“ Ženskému zdraví prospívá hlavně tuk usazený na bocích a pozadí. Jsou to přesně ty partie, které vás dělají přitažlivou!

Nástrahy srovnávání
Jak vaše tělo na pohyb reaguje, poznáte podle menstruace. Pokud hodně kolísá nebo dokonce úplně vynechává, zkuste klidnější pohybové aktivity. Někdy pomůže i změna jídelníčku. Pro plodnost jsou žádoucí hlavně živočišné tuky bohaté na cholesterol a některé v tucích rozpuštěné vitaminy. Držet veganskou nebo raw dietu proto může být celkem risk. Problémy často působí i nízkosacharidová dieta (třeba paleo), při které se sice rychle hubne, ale hormony produkující štítná žláza zdravé sacharidy (z ovoce, rýže, brambor) nutně potřebuje, jinak zpomalí svou činnost. Každopádně nemá nikdy smysl porovnávat své tréninkové dávky s kamarádkami. Kolegyně z práce vám klidně může vychvalovat běhání, to ale neznamená, že i vám budou maratony svědčit. Každý organismus funguje jinak, a tak i schopnost zvládat zátěž je individuální. Existují ženy – a je jich hodně –, které běhat vůbec nemůžou, protože hned přestávají menstruovat. I proto se vyplatí sportovat s lehkostí a zbytečně se neštvat. K varováním svého těla buďte mnohem vnímavější.

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslej...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Tahle pozice je neskutečně variabilní a posílá skoro celé vaše tělo.
Jsou potraviny, které byste neměli jíst, pokud nechcete mít nafouklé a tučné břicho. Třeba tyhle...
Guláš ani těstoviny to nebudou. Vyberte si z těchto čtyř variant a váš výkon bude maximální.
Čím dál víc lidí cvičí doma a v přírodě. My víme, proč je lepší vyměnit upocenou posilovnu za příjemnější domov a čerstvý vzduch!
Ženy trpí na povolené paže. Pokud už cítíte, že i ty vaše ubírají na pevnosti, dejte si tohle cvičení, které vše dostane zpět na místo...
Aby byly oči zdravé, nestačí jen civění do počítače a telefonu. Měli bychom cvičit a věřte, že to klidně můžete zahrnout do všedních...
Člověk, který ji nikdy neokusil, by si myslel, že je to celkem jednoduché cvičení. Omyl. Toto video dokazuje, jak moc je těžké a...
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná