Vydáno: 3. 5. 2017  /   Aktualizováno: 3. 5. 2017
Zdraví
10 věcí, které jsme nevěděli o…ženšenu
Opravdu existuje rostlina, která léčí nemoci, odhání zlé duchy a má větší cenu než zlato?

1. Ženšen podle jedné legendy vznikl úderem blesku do horského potoka, načež se voda ztratila z povrchu a na Zemi objevila rostlina, jež pak dokázala vyléčit každou nemoc. Další příběh zase vypráví o čínských rolnících. Ti každou noc poslouchali lidský vzlykot a zjistili, že zvuk vychází ze země. Začali tedy kopat a vyhrabali kořen, který se tvarem podobal lidskému tělu. Odtud pochází i název ženšenu – ťin-čchen znamená „podobný člověku“. Později dostal ženšen botanický název Panax, pocházející z řeckého slova „panacea“, v překladu „všehojící“.
2. O ženšenu se píše už v čínském herbáři Shénnóng z období kolem roku 2800 př. n. l. Vzácná rostlina podle něj podporuje pět vnitřních orgánů, tiší nervy, zklidňuje mysl, zastavuje křeče, vyhání zlé duchy, čistí zrak a zlepšuje paměť. V Číně představovalo po celá staletí pěstování ženšenu i jeho sklizeň výsadu panovníka.
3. Do Evropy přivezl ženšen ve 13. století Marco Polo, přičemž byl tenhle přírodní zázrak dlouho dostupný opět pouze aristokracii – kořen ženšenu byl cennější než zlato!  
4. Ženšen posiluje imunitu, je antioxidantem, účinkuje proti únavě, snižuje stres, stimuluje srdeční funkce, podporuje správný oběh krve v těle, reguluje obsah cukru v krvi, působí proti rakovině, pomáhá lepšímu trávení a snižuje cholesterol. Navíc zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zvyšuje bdělost a soustředění.
5. Nejčastěji využívanou částí ženšenu je jeho kořen. Ten se suší na slunci, přičemž vzniká tzv. bílý ženšen. Případně se kořen rostliny paří v cukerném či bylinném nálevu a poté suší umělým teplem, aby vznikl tzv. červený ženšen. Před použitím se ženšen většinou krájí nebo práškuje. V lékárně můžete koupit ženšenové extrakty, sirupy a pilulky. Efekt ženšenu se využívá i v kosmetice, například v zubních pastách, šamponech a regeneračních krémech, které pleti dodají hebkost, pevnost a vitalitu.
6. 588 000 dolarů je zatím nejvyšší suma, kterou zaplatil jistý kupec za 65 let starý kořen ženšenu.
7. Nejhojněji se rostlina pěstuje v Číně, Jižní Koreji, Kanadě, USA a na Sibiři. V Jižní Koreji se můžete vykoupat v ženšenových lázních – konkrétně v červeném léčivém ženšenu. Číňané zase dávají ženšen třeba do polévek. Kromě toho z něj vaří povzbuzující drogu nebo jej používají k výrobě vín a pálenek. Kořeny ženšenu se také kandují a vyrábí se z nich blahodárný roztok. Čaj je zase skvělým stimulantem.
8. Ženšen pomáhá i kosmonautům během jejich pobytu ve vesmíru, díky němu se lépe vyrovnají se stísněným prostorem, který může vyvolávat úzkostné stavy nebo agresivitu. V kosmické lodi navíc chybí běžné střídání noci a dne, což může vážně narušit biorytmy a zejména spánek, a to rostlina taky řeší.
9. Lékařské výzkumy přímo na pacientech ukázaly, že ženšen pomáhá ženám s rakovinou prsu. Ty díky němu lépe snášely onkologickou léčbu, ozařování a chemoterapii. Jiné studie zase zjistily, že po konzumaci ženšenu se u mužů zlepšily sexuální funkce podobně jako při používání viagry.
10. Má tahle magická rostlina nějaké minus? Zvyšuje krevní tlak, vyhnout by se mu proto měly těhotné a kojící ženy. A pozor na zkombinování s kofeinem!

Autor: Cosmoplitan
Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslej...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Už dvě tisíciletí platí za spolehlivé afrodiziakum. Navíc dokáže zklidnit pocuchané nervy a vykouzlit radost ze života!
Guláš ani těstoviny to nebudou. Vyberte si z těchto čtyř variant a váš výkon bude maximální.
Prsty masírujte podle potřeby takto:
Okamžitě vám prozradí, když není něco v pořádku či vám chybí důležité látky.
Stále ještě nepijete dostatek vody? Třeba vás tyhle důvody už konečně přesvědčí!
Stejně jste si chtěla dát nějaké předsevzetí, že jo? A dodržet tahle vás moc sil stát nebude. Zato vám prospějí!
Je všude a celkem zásadně ovlivňuje náš život a jeho energii. Řeč je o cukru. Co takhle začít žít bez něj?
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná