Vydáno: 24. 5. 2017  /   Aktualizováno: 24. 5. 2017
Zdraví
Když on má depresi
Nic ho nebaví. Všechno je špatně. Nic nemá smysl. Jak se máte zachovat, pokud vašemu partnerovi zhořkl život?
Čtěte více: vztahy, deprese, on má depresi

Začalo to nenápadně. „Kdykoli jsem se na svého přítele podívala, tvářil se tragicky,“ popisuje proměnu svého přítele třiatřicetiletá Zuzana. „Ať jsme měli na večer nebo víkend jakýkoli plán, obvykle prohlásil: ,Já nemám chuť. Jdi sama.‘“ Petr byl čím dál skleslejší. „Pořád jen zíral na televizi a vůbec se mnou nemluvil. A pokud se výjimečně rozpovídal, stěžoval si: ,Jsem k ničemu.‘ Nebo: ,Všechno je mi jedno.‘ V poslední době začal navíc sabotovat všechny naše původní plány. Nechce stavět dům, nechce děti, nechce dokonce ani odjet na dovolenou. Nic z toho podle něj nemá smysl!“ Každý se někdy dostane do fáze, kdy je smutný a skleslý. Skutečná deprese se ovšem rozvine asi u 10 %  žen a 4 % mužů. Mimochodem, boj s ní přiznal třeba Owen Wilson, Ryan Phillipe nebo Jim Carrey.  Co udělat, abyste svoji lásku udržela nad vodou, a přitom se sama nenakazila splínem?

„Jsem nula.“
V první řadě je dobré odlišit, jestli je váš drahý prostě jenom bez nálady, anebo na něj zaútočila skutečná deprese. Ta je totiž chronickou duševní nemocí a vyžaduje dlouhodobou léčbu, navíc má sklony se vracet. Co může tahle potvora provést s vaším vztahem? „I v situaci, kdy se cítíme zoufalí, máme aktivity, které nám přinášejí pocity radosti a spokojenosti,“ vysvětluje psycholožka Erika Matějková v knize Řešíme partnerské problémy (vydala Grada). „Depresivnímu pacientovi ale nepřináší pocity radosti nic. Popisuje svoji náladu jako sklíčenou, beznadějnou, jeho život je bez perspektivy.“ Další varovné příznaky: Všechno se mu zdá složité, problémy mu připadají nepřekonatelné. Takový člověk nemá zájem chodit do společnosti, nechal plavat svoje záliby, většinu volného času prosedí u počítače nebo televize či tupým zíráním doprázdna. I když hodně spí, je pořád unavený. Přestal ho lákat sex. Podceňuje se a jakékoli rozhodování pro něj představuje peklo… Stalo se to i vašemu příteli? Trvá u něj tohle všechno už několik týdnů nebo měsíců? Pak spolkněte výroky typu: „Koukej se vzchopit!“ Nebo: „Tak ten smutek překonej!“ A rozhodně si z jeho fňukání nedělejte legraci. „Může se pak totiž cítit nepochopený nebo ještě víc neschopný, protože ví, že svůj negativní postoj nedokáže změnit,“ varuje psycholožka Tereza Zahrádková z pražské poradny Therapia. Byla by taky chyba považovat jeho skleslost za výmluvu. Pokud s vámi přítel odmítá jít na večírek a vy mu vyčtete, že je lenoch, můžete ho uvrhnout do ještě větší beznaděje. Raději se milému pokuste dát najevo, že vám na něm záleží. Pobídněte ho: „Tak mi vysvětli, co prožíváš.“ Nechte ho vypovídat. Klidně ať nadává i pláče – odreaguje se a nebude si se svým trápením připadat sám. Ovšem neměli byste dlouhodobě zůstávat jenom u toho, že na vás bude valit smutek a černé myšlenky. „Pokud vám partner stále opakuje, že nic nemá smysl, nebojte se jeho pocity pojmenovat jako depresivní. Pak ho motivujte k návštěvě odborníka,“ doporučuje Tereza Zahrádková. Co když přítel odmítá? „Nezlobte se na něj, ale opakovaně se k tématu vracejte. Můžete mu připomenout, že si ho pamatujete mnohem veselejšího a uvolněnějšího. Nebo mu řekněte, že o něj máte obavy. Zdůrazněte, že při něm budete stát, ale že by si měl promluvit s někým, kdo si s depresí umí poradit.“

Dotkněte se ho
Vy ale pro lásku udělejte ještě mnohem víc. „Životní partneři mohou být v procesu uzdravování neocenitelným pomocníkem,“ píše americký psycholog Stephen S. Ilardi ve své knize Jak vyléčit depresi (vydala Leda). Příteli prospějete třeba tak, že ho budete nenásilně vytrhávat z jeho netečnosti. „Kvůli snížené činnosti ve frontální kůře, té části mozku, která pomáhá převádět úmysly v činy, má většina pacientů v depresi velké potíže donutit se k jakékoli aktivitě. Dokonce i když zoufale danou věc udělat chtějí,“ vysvětluje odborník. „A tady se do toho může vložit partner.“ Je na vás, abyste příteli nabídla: „Pojď se projít, dokud svítí slunce.“ Nebo: „Vím, že se ti teď nechce na návštěvy, tak mě napadlo, že pozvu pár lidí na grilování.“ Nenechte se odradit jeho kyselými obličeji a plánujte, organizujte (děláte to i sama pro sebe!). Snažte se milovanému jednoduše přitáhnout do života zážitky a aktivity, které by ho mohly potěšit. Sabotuje všechno, co jste dřív společně plánovali? Může to být tím, že dlouhodobé cíle jako hypotéka nebo založení rodiny mu teď připadají nad jeho síly. Takže než se podaří depresi zkrotit, partnera povzbuzujte spíš k tomu, aby si dával jednoduše splnitelné krátkodobé úkoly: přitlouct novou poličku, odvézt tiskárnu do opravny, koupit psovi obojek proti klíšťatům… Tyhle běžné potřeby ho můžou z letargie trochu vytrhnout a dopřát mu pocit, že provedl něco užitečného. Mějte ale na paměti, že příteli pomáháte i tím, že se s ním třeba díváte na seriál! „Už jen samotná fyzická přítomnost partnera, i když společně strávený čas probíhá v mlčení, je pro deprimované jedince prospěšná,“ tvrdí Stephen S. Ilardi. A ještě víc prospěje láskyplný fyzický kontakt. Obejměte ho, pohlaďte ho, namasírujte mu záda, usínejte si v objetí. Doteky vysílají do mozku antistresové signály a vyšlou depresi na útěk. Výše zmíněný odborník navíc vytvořil klinicky ověřený program léčby deprese s pomocí změny životního stylu. Co zahrnuje? Mrkněte do rámečku a motivujte přítele, aby všechny tyhle tipy vyzkoušel.

Co potřebujete vy?
Tohle je možná úplně nejdůležitější:
Debaty o negativních tématech by měly přicházet jen občasně a trvat krátce. Takový rozhovor totiž snadno sklouzne k takzvané ruminaci, což je odborný název pro situaci, v níž se člověk dlouze rochní v úvahách o svých nezdarech, trápeních, pochybnostech a nepříjemných zážitcích. A takovéhle sebetrýznění člověku s depresí pořádně škodí. Takže ano, vyslechněte ho, aby si nepřipadal se svou nemocí sám, ale včas oznamte: „A teď už budeme mluvit o něčem jiném.“ A co víc, špatná nálada je silně nakažlivá, takže se klidně může stát, že se najednou přistihnete, jak své polovičce přizvukujete: „Taky mě nic nebaví.“ „Připadám si neschopná.“ Dodržte proto tuhle nesmírně důležitou zásadu: „Nestaňte se otrokem jeho rituálů a negativních pohledů na život,“ doporučuje ve své knize Erika Matějková. „Nepřijměte jeho zkreslenou představu bezperspektivnosti života. Je to obtížné o to víc, pokud jste v každodenním kontaktu s takto nemocným člověkem.“ Ve vlastním zájmu se proto snažte trávit co nejvíc času sama se svými přáteli nebo zábavou. Zbavte se pocitů viny, když někam bez něj vyrážíte – přesně tohle potřebujete, abyste se vedle přítele nezačala cítit jako v pasti a mohla mu dál být oporou. Odbornice vzkazuje: „Nebojte se mluvit s partnerem i o tom, co vy k životu potřebujete, jaké máte představy a plány. Poskytujete mu zpětnou vazbu o tom, jak funguje život mimo něj.“

Přivolávače lepší nálady
Kromě antidepresiv existují i jiné zbraně proti depresi. Otestujte je na svém partnerovi:

* Sluneční světlo
Pomáhá tělu produkovat serotonin, a tím zlepšuje náladu. Navíc zlepšuje kvalitu spánku. Stačí pobýt třicet až šedesát minut denně za denního světla venku.

* Strava bez cukru
„Jednou z příčin onemocnění depresí je chronický zánět v těle,“ uvádí ve své knize psycholog Stephen S. Ilardi. „A přestože můžeme pomoci dostat zánětlivou reakci pod kontrolu tím, že zvýšíme příjem omega-3 mastných kyselin, číhá zde ještě další prozánětlivý padouch a tím je cukr.“ Zkuste ho co nejvíc nahradit přírodními alternativami (med, ovoce).

* Tryptofan
Aby mozek dokázal vyrábět serotonin, spouštěč dobré nálady, potřebuje k tomu palivo jménem tryptofan. Ten se nachází v mase, rybách, vejcích, banánech, datlích, fazolích, ovesných vločkách nebo třeba v různých semínkách: chia, lněných, slunečnicových, dýňových, konopných…

* Víc pohybu
Nejlíp zabírá aktivita venku, nejlépe v době, kdy svítí slunce. Ideální je rychlá chůze, protože je to ten nejpřirozenější pohyb. Funguje i běh, jízda na kole, plavání. „Nejlepší výzkumy doporučují k dosažení antidepresivního účinku devadesát minut aerobní aktivity každý týden.“ V ideálním případě třikrát týdně po půlhodině.

* Třezalka tečkovaná
Bylina má antidepresivními účinky a zařizuje lepší spánek. Sušenou nať v tabletách koupíte v lékárně. Tuhle variantu ovšem volte až po konzultaci s lékařem, který má přehled o tom, jaké léky váš milý bere…


Foto: shutterstock

Další články z rubriky

„Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země...(Pokračování...)
Znáte to. V práci jste se chtěla blýsknout novou pouzdrovou sukní, jenže už v tramvaji se vám břicho nafouklo natolik, že byste se nejradši vrátila domů převléknout do tuniky a tepláků. „Co jsem to zase snědla?“ proklínáte se? Stop. Odborníci doporučují, abyste se zamyslela spíš nad t...(Pokračování...)
Roky se doporučuje obézním, aby jedli pětkrát denně malé porce, počítali si kalorie a hlavně aby nehladověli! Ne každému ale tato metoda vyhovuje, a přestože se z krátkodobého hlediska může jevit jako účinná, její dlouhodobá efektivita je sporná, a to i podle studií. Každý, kdo někdy tímto...(Pokračování...)
Proč mám nažloutlé zuby? Odstín zubní skloviny je daný od přírody, ale ovlivňuje ho i to, jak moc přes sklovinu prosvítá žlutavá zubovina. K vaší genetické výbavě se pak navíc může přidat věk, prodělané nemoci, léky, které berete, i skutečnost, jak o svoje perličky pečujete…...(Pokračování...)
1. Ženšen podle jedné legendy vznikl úderem blesku do horského potoka, načež se voda ztratila z povrchu a na Zemi objevila rostlina, jež pak dokázala vyléčit každou nemoc. Další příběh zase vypráví o čínských rolnících. Ti každou noc poslouchali lidský vzlykot a zjistili, že zvuk vycház...(Pokračování...)

Mohlo by se Vám líbit

Poznejte jejich účinek den po dni.
Nezapomínejte se o sebe v zimním období starat o něco víc. Tyto čtyři tipy by vám mohly napovědět, jak na to.
V jednu chvíli je usměvavý, ale vzápětí z jeho očí šlehají blesky – a vy se jen ptáte, proč?
Považujete vlastního bratra za cizího člověka? Sestru vídáte jen na návštěvách u rodičů? Anebo si s pokrevně nejbližším příbuzným...
Máte neustále nutkání být nevěrná? A může se stát, že i když teď podvádíte, budete jednou ctít monogamii?
Anorgasmie. Jak se cítí žena, která při sexu nezažívá vyvrcholení – nikdy? Vyslechli jsme tajnou zpověď čtyřiatřicetileté Ivy.
Chce vás ochraňovat, starat se – ale taky za vás rozhodovat. Jak naložit s klaustrofobií ve vztahu s příliš pečujícím mužem?
© 2013 Bauer Media Praha v.o.s., www.stratosfera.net | online inzerce | předplatné časopisů | kontakt
JenProKrásu.cz - Vše, co žena potřebuje vědět, aby byla krásná